Otwarcie wystawy „31. i 34. Dywizjon SAAF
a Powstanie Warszawskie w 70 rocznicę”

30.07.2014

31. i 34. Dywizjon SAAF a Powstanie Warszawskie w 70 rocznicęZ okazji 70 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego Muzeum Lotnictwa Polskiego zaprasza 3 sierpnia na godz. 12:00 na otwarcie wystawy poświęconej południowoafrykańskim lotnikom, latającym ze zrzutami dla walczącej stolicy.

Dywizjony 31. i 34., podobnie jak polska 1586. Eskadra Specjalnego Przeznaczenia i 148. Dywizjon Specjalnego Przeznaczenia RAF, wykonywały niezwykle trudne i niebezpieczne loty z zaopatrzeniem dla walczących Powstańców. Startując na swoich ciężkich samolotach bombowych Consolidated B-24J Liberator z baz we Włoszech, lotnicy ze Związku Południowej Afryki (obecnie Republika Południowej Afryki), by dotrzeć do Warszawy, musieli pokonać w nocy ok. 1700 km. Większa część trwającego 10 godzin lotu odbywała się nad terytorium nieprzyjaciela, który dysponował silną artylerią przeciwlotniczą i jednostkami nocnych myśliwców.

Wskutek znacznych strat ponoszonych przez oba dywizjony, przydzielano do nich także Brytyjczyków, Australijczyków, a nawet… pilota z Belgii. Loty nad Warszawę kosztowały dywizjony SAAF utratę 11 samolotów wraz z załogami.

Oprócz wystawy w niedzielę będzie można obejrzeć niezwykle interesujący film dokumentalny, w którym o lotach nad Warszawę opowiadają ich weterani, a ich wspomnienia ożywają dzięki znakomitej fabularnej rekonstrukcji misji zrzutowych. Kolejną atrakcją otwarcia wystawy będzie „Spotkanie przy samolocie” z Janem Hoffmannem, który opowie o samolocie B-24 Liberator.

Organizatorami wystawy są Muzeum Lotnictwa Polskiego, Muzeum Wojska Polskiego oraz firma Unison Sp. z o.o.