Wystawa "Nad płonącą Warszawą - długi lot do domu majora Antoniego Tomiczka"

26.11.2014

Historia życia pilota Antoniego Tomiczka urodzonego 13 listopada 1915 roku w Pstrążnej (powiat rybnicki) jest niezwykle ciekawa. Losy można wyraźnie podzielić na trzy etapy: pierwszy to przedwojenny: realizacja marzeń o lotnictwie i służba dla Polski. Drugi etap to II wojna światowa: niewola w sowieckich łagrach, upragniona wolność, szkoła pilotażu w Wielkiej Brytanii i służba w 301. Dywizjonie Ziemi Pomorskiej. Losy pilota w czasie II wojny światowej to świadectwo bohaterskiej historii lotnictwa polskiego. Z kolei trzeci etap to powrót do kraju i zwykłe życie męża, ojca i urzędnika ZUS.

Plansze wystawy skupiają się na drugim etapie życia. Pan Antoni Tomiczek tuż po odzyskaniu wolności w Starobielsku kupił aparat fotograficzny i udało mu się stworzyć fotoreportaż swoich losów, który uzupełniony został wspomnieniami oraz dokumentami. Całe ocalone archiwum przywiózł z emigracji do kraju i skrupulatnie go przechowywał. Na wystawie chcemy zaprezentować wybrane zdjęcia i mapy lotów.

Serdecznie zapraszamy na uroczyste otwarcie wystawy, które odbędzie się 02.12.2014 roku o godzinie 15.00. Prezentacje wystawy rozpocznie referat autorki wystawy pani Julii Dziwoki. Wystawa będzie prezentowana w Gmachu Głównym Muzeum w formie 20 posterów, na których przedstawione zostanie kalendarium życia mjr Antoniego Tomiczka w fotografiach oraz opisach.