Otwarcie wystawy Karol Pniak. Jeden z Nielicznych

3.02.2015

Karol Pniak Serdecznie zapraszamy na otwarcie najnowszej wystawy pt. Karol Pniak. Jeden z Nielicznych - prezentującej postać asa myśliwskiego czasów II wojny światowej, pochodzącego z Jaworzna - które odbędzie się w 15 lutego 2015 roku o godzinie 12.00 w Muzeum. Wystawa prezentowana będzie do 15 maja 2015 roku.

Narrację o wybitnym pilocie i wspaniałym człowieku, którego postać wyłania się ze wspomnień dawnych kolegów - pilotów, wzbogacą liczne zdjęcia, których część zostanie zaprezentowana szerokiej publiczności po raz pierwszy w Krakowie. Autorem scenariusza i kuratorem wystawy jest Adrian Rams, opracowanie graficzne wykonał Sławomir Śląski.

Określenie Nieliczny zawarte w tytule stanowi odwołanie do słów Winstona Churchilla, kierowanych pod adresem bohaterskich lotników walczących w bitwie o Anglię: Nigdy w dziejach ludzkich konfliktów tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym. Udział Karola Pniaka w tej - kluczowej dla losów II wojny światowej - kampanii stanowi jedynie fragment jego bogatej biografii. W latach 30. był członkiem zespołu akrobacji lotniczej zwanego "trójką Bajana", brał udział w kampanii wrześniowej, walczył pod niebem Afryki oraz był ostatnim dowódcą 308 Krakowskiego Dywizjonu Myśliwskiego.