Stworzenie wirtualnego MLP

4.12.2017

Muzeum Lotnictwa Polskiego otrzymało dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację projektu pn. "Stworzenie wirtualnego Muzeum Lotnictwa Polskiego wraz z digitalizacją, opracowaniem i udostępnieniem zbiorów". Projekt polega na stworzeniu wirtualnego Muzeum Lotnictwa Polskiego w celu upowszechnienia i spopularyzowania jego unikatowych zbiorów zarówno w Polsce jak i na świecie. Zadanie obejmuje utworzenie nowego systemu inwentaryzacji, digitalizacji, udostępniania i ponownego wykorzystania zbiorów, konserwację muzealiów, doposażenie pracowni digitalizacyjnej oraz przygotowanie wirtualnej wystawy wybranej kolekcji. W związku z ogromną liczbą eksponatów (48 015 sztuk - stan w dn. 31.12.2016 r.) oraz przypadającą w 2018 r. 100. rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę, Muzeum wytypowało do cyfryzacji, udostępnienia i ponownego wykorzystania swoje zbiory dotyczące kształtowania się Lotnictwa Polskiego. Stworzenie wirtualnej platformy umożliwi dalsze, systematyczne uzupełnianie kolekcji online i tworzenie nowych e-wystaw. Projekt jest realizowany w trybie dwuletnim (2017-2018) przy współudziale Muzeum Historii Fotografii będącego partnerem projektu. Efekty prac będą zaprezentowane na nowej stronie internetowej Muzeum, która zostanie udostępniona w maju 2018 r.