Wystawa Challenge 1932 w Muzeum Lotnictwa Polskiego

26.01.2018

Od 31 stycznia 2018 w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie będzie prezentowana wystawa poświęcona zawodom Challenge International de Tourisme 1932, rozegranych w sierpniu 1932 r. w Berlinie, w których zwycięstwo odniosła polska załoga Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura na samolocie RWD-6. Był to największy wówczas sukces polskiego lotnictwa i jego data - 28 sierpnia - jest obchodzona jako Święto Lotnictwa Polskiego, a Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura stali się najsłynniejszymi polskimi lotnikami. Lotnisko Rakowice-Czyżyny , na terenie którego znajduje się Muzeum było jednym z lotnisk etapowych lotu okrężnego wokół Europy, stanowiącego część zawodów. Zawody Challenge bardzo przyczyniły się do rozwoju lotnictwa sportowego i turystycznego w okresie międzywojennym i po II wojnie światowej. Na wystawie będzie można zobaczyć archiwalne zdjęcia, przedstawiające samoloty i załogi biorące udział w zawodach oraz sylwetki barwne samolotów polskich. Wystawę będzie można oglądać do 2 marca 2018 roku.

- Challenge International de Tourisme 1932