Wielcy kompozytorzy polscy w pieśni

20.02.2018

Koncert "Wielcy kompozytorzy polscy w pieśni" w ramach cyklu "Pieśń - Teatr Słowa" w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie!

Opera Krakowska i Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie zapraszają na "galę pieśniową" pod znaczącym tytułem "Wielcy kompozytorzy polscy w pieśni", która będzie najlepszym dowodem na wielowymiarowość i unikalność cyklu koncertów "Pieśń - Teatr Słowa" - spotkań publiczności z muzyką i poezją, poświęconych prezentacji polskiej pieśni artystycznej.

Już 10 marca 2018 o godz. 18.30 w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie usłyszymy arcydzieła liryki wokalnej w wydaniu symfonicznym. Na program wieczoru złożą się wybitne kompozycje na głos i orkiestrę najznamienitszych twórców muzyki polskiej XX i XXI wieku.
W bogatej ofercie repertuarowej wieczoru znalazły się m.in. "Chantefleurs et chantefables" Witolda Lutosławskiego na sopran i orkiestrę, "4 Sonety miłosne do słów Williama Szekspira" Tadeusza Bairda na baryton i orkiestrę, "Abschied" z VIII Symfonii "Pieśni Przemijania" Krzysztofa Pendereckiego oraz III Symfonia "Symfonia pieśni żałosnych" Henryka Mikołaja Góreckiego. Wystąpią soliści Opery Krakowskiej: Monika Korybalska, Katarzyna Oleś-Blacha i Adam Szerszeń oraz Orkiestra Opery Krakowskiej pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka.

Nad przebiegiem całości tego szczególnego wydarzenia, podczas którego muzyka tak ściśle i doskonale stapia się ze słowem tworząc swoisty TEATR, od strony dramaturgicznej i plastycznej czuwać będzie duet artystyczny: Laco Adamik i Barbara Kędzierska.

- "Nie ulega wątpliwości, że "Pieśń - Teatr Słowa" to projekt artystyczny, który ze względu na jego teatralną formułę, dobór utworów oraz przestrzenie prezentacji jest inicjatywą absolutnie bezprecedensową biorąc pod uwagę propozycje repertuarowe filharmonii i teatrów muzycznych w Polsce. Zapraszam serdecznie na wszystkie koncerty cyklu ?Pieśń - Teatr Słowa?, gdyż ?Pieśń mieszka w każdym z nas?? i koniecznie wspaniały świat uczuć i emocji zawartych w pieśniach warto odwiedzić w tym sezonie" ? mówi Katarzyna Oleś-Blacha, kierownik artystyczny tego projektu.

Bilety w cenie 40-60 zł do nabycia w Kasie Opery oraz online na stronie internetowej Opery Krakowskiej (www.opera.krakow.pl).

Kolejne koncerty w ramach cyklu "Pieśń - Teatr Słowa" odbędą się w kwietniu, maju i czerwcu 2018 r. Szczegółowe informacje: www.opera.krakow.pl .