Wystawa Jeden z Nielicznych - Karol Pniak

9.03.2018

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy Jeden z Nielicznych - Karol Pniak, którą dzięki uprzejmości Muzeum Miasta Jaworzna będziemy prezentować w Muzeum Lotnictwa Polskiego w dniach od 13.03.2018 do 20.04.2018.

Wystawa Jeden z Nielicznych - Karol Pniak prezentuje postać wybitnego asa myśliwskiego czasów II wojny światowej, pochodzącego z Jaworzna. Określenie nieliczny zawarte w tytule stanowi odwołanie do słów Winstona Churchilla kierowanych pod adresem bohaterskich lotników walczących w bitwie o Anglię: Nigdy w dziejach ludzkich konfliktów tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym. Udział w bitwie o Anglię stanowi jedynie fragment bogatego życiorysu Karola obok kampanii wrześniowej, walk w Afryce czy członkostwa w ?trójce Bajana?.
Niepodważalne walory pilota myśliwskiego uzupełnia - pochodzący z wypowiedzi i wspomnień ówczesnych kolegów - obraz człowieka niezwykle koleżeńskiego, prostolinijnego, życzliwego i chętnego do pomocy. Tadeusz Andersz tak wspomina Pniaka z czasu ich wspólnej nauki w dęblińskiej Szkole Podchorążych: Trzeba zrozumieć pewien rygor, jaki panował w wojsku polskim, a szczególnie jeśli chodzi o szkołę podchorążych. Jak starszy stopniem szedł korytarzem do jadalni, to ja musiałem stanąć na baczność, a on sobie przeszedł i albo się odezwał, albo nie. A Karol stanął, popatrzył się i mówi: "Zwariowałeś!". I taki był właśnie Karol. Myśmy go za to lubili, za to że potrafi wyczuć to koleżeństwo.
Wystawa została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Autor scenariusza: Adrian Rams
Konsultacja merytoryczna: prof. zw. dr hab. Ryszard Kaczmarek, dr hab. Adam Dziurok