Kolekcja pamiątek kpt. Stanisława Pawłowskiego wzbogaci zbiory Muzeum Lotnictwa Polskiego

17.04.2018

Dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu kolekcje muzealne.

Kolekcja ta związana jest z kpt. Stanisławie Pawłowskim (ur. 1897 r, zm. 1929 r.) - bohaterze walk o niepodległość w czasie I wojnie światowej, żołnierzu Legionów Polskich, dowódcy dywizjonu szkolnego oficerskiej szkoły lotniczej. Pamiątki pochodzą z okresu jego służby w szeregach Wojska Polskiego II RP w latach 1919-1929. Kolekcja składa się z 113 elementów, w tym z odznak, medali, fotografii, dokumentów (legitymacje, licencje, dyplomy) oraz książek lotów. Zbiór taki jak przedmiotowa kolekcja jest szczególnie cenny jako całość, tym bardziej, że niewiele ocalało tego typu memorabiliów z okresu międzywojennego.

Kolekcja będzie publicznie zaprezentowana w Gmachu Głównym Muzeum Lotnictwa Polskiego w dniach 20.09-20.11.2018 r, jako jeden z elementów wystawy czasowej: "Historia lotnictwa w Polsce". Wystawa będzie zorganizowana w ramach przypadającego w 2018 r. 100-lecia lotnictwa polskiego.