XI Konferencja Krakowska

3.06.2018

XI KONFERENCJA KRAKOWSKA organizowana przez Województwo Małopolskie w tym roku pod hasłem WIEK WOLNOŚCI - OD NIEPODLEGŁOŚCI DO WYZWAŃ PRZYSZŁOŚCI stanowi próbę nakreślenia miejsca, jakie zajmuje Polska w Europie i świecie sto lat po odzyskaniu niepodległości. Jak sugeruje tytuł, najistotniejszy element debat będzie dotyczył "wolności", której idea, ze względu na bolesne, ale również i twórcze doświadczenia historyczne oraz kulturowe, nabiera w naszym kraju szczególnego znaczenia.

Jak pisał John S. Mill, Geniusz ludzki może oddychać swobodnie tylko w atmosferze wolności*. Podstawowy wymiar wolności dotyczy wolności do samostanowienia, wolności słowa, wolności kreacji i samodzielnego myślenia, realizowanych na wszystkich płaszczyznach życia społecznego.

Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, a tym samym decydowania o własnej teraźniejszości i przyszłości, w szczególny sposób inspiruje do dokonania pogłębionej analizy dotychczasowych osiągnięć, a także skonfrontowania się z jakością budowanego standardu wolności.

Zaproszeni do udziału w XI Konferencji Krakowskiej goście - naukowcy, publicyści, politycy - w dyskusjach panelowych będą rozwijać poszczególne wątki dotyczące wolności, odnosząc się do czterech zagadnień:
- Wolność - co to takiego?
- Wolność słowa a kultura debaty publicznej
- Wywalczona wolność i co dalej... przyszłość Polski w Europie
- Samorządność po 2020 roku - wolność do samostanowienia w regionach

XI Konferencja Krakowska "Wiek wolności - od niepodległości do wyzwań przyszłości" odbędzie się w dniach 18-19 czerwca 2018 roku w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa - Pałacu Krzysztofory (Kraków, Rynek Główny 35, wejście od ul. Szczepańskiej 2).

Udział w konferencji jest bezpłatny po uprzedniej rejestracji.

Rejestracja na konferencję oraz szczegółowa agenda dostępne na stronie: www.konferencjekrakowskie.pl.

* John Stuart MILL O WOLNOŚCI fragmenty, tłum. Amelia Kurlandzka