Narodowe Czytanie 2018

10.07.2018

Akcja "Narodowe Czytanie" to zainicjowany w 2012 roku przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego ogólnopolski projekt publicznego czytania wybitnych polskich dzieł literackich. Celem przedsięwzięcia jest propagowanie polskiej literatury i wzmocnienie narodowej tożsamości. Podczas pierwszej edycji programu czytano "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W kolejnych latach czytane były dzieła Aleksandra Fredry, "Trylogia" Henryka Sienkiewicza, "Lalka" Bolesława Prusa, "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza oraz "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. Każdego roku do akcji przystępowało ok. 2 000 miejscowości w kraju. Czytano w bibliotekach, muzeach, teatrach, domach kultury, parkach, na placach.

W tym roku, roku obchodów na wspólną lekturę wybrano "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego, które czytane będzie w całej Polsce w dniu 8 września 2018 roku (sobota). Wspólnie z zaproszonymi Gośćmi czytać będzie wspólnie w sali Kina Lotnik. Start godzina: 12:00.

Każdy kto zgłosi chęć uczestnictwa wysyłając maila z hasłem: Narodowe Czytanie na adres katarzyna.zielinska@muzeumlotnictwa.pl będzie mógł zwiedzić o godz. 13:00 Muzeum z przewodnikiem bezpłatnie. Przewidziane losowanie 10 książek po wspólnym odczytaniu fragmentów Przedwiośnia