Z wielkim smutkiem informujemy o śmierci Eugeniusza Pieniążka

10 lutego 2020

Z prawdziwym żalem informujemy, że 7 lutego 2020 r., w wieku 86 lat, zmarł wybitny pilot i konstruktor lotniczy Eugeniusz Pieniążek, twórca samolotu “Kukułka”. Był Przyjacielem i Darczyńcą Muzeum Lotnictwa Polskiego oraz uczestnikiem Małopolskich Pikników Lotniczych.

Ceremonia pochówku odbędzie się odbędzie się w Międzybrodziu Żywieckim w środę 12 lutego o godzinie 13-tej.

Eugeniusz Pieniążek urodził się 1 stycznia 1934 r. Od zawsze pasjonował się lotnictwem. Zaczął latać na szybowcach w 1950 r. W 1955 r. uzyskał licencję pilota. Pracował jako instruktor szybowcowy, oraz agrolotnik. Jako doświadczony pilot i inżynier w PZL SZD Bielsko nawiązał wiele kontaktów zagranicznych, zwłaszcza z szwedzkimi lotnikami. To spowodowało zainteresowanie komunistycznych służb bezpieczeństwa. Po odmowie współpracy zaczęły się jego problemy. Nie pozwolono mu na podróż do Szwecji.

Wsławił się brawurową ucieczką z PRL do Jugosławii. Rankiem 13 września 1971 r. na pokładzie zbudowanego własnoręcznie samolotu „Kukułka” odleciał z lotniska w Bielsku Białej do Krosna. W drodze powrotnej zmienił kurs na południe. Do Jugosławii dotarł po 4 godzinach nawigując jedynie za pomocą mapy samochodowej. Jugosłowianie po przesłuchaniu Pieniążka przekazali go do Austrii, skąd mógł już bez przeszkód udać się do Szwecji. W kolejnych latach udało mu się sprowadzić rodzinę oraz odzyskać samolot.

“Kukułka” była pierwszą amatorską konstrukcją zarejestrowaną w PRL. Samolot o znakach SP-PHN wzbudzał sensację w kraju. W 1971 r. Wylatał kilkanaście godzin nad Polską. Po ucieczce Eugeniusza Pieniążka samolot został przywrócony do stanu lotnego w Szwecji. Następnie konstruktor sprowadził do Polski na początku lat 1990. W 2005 r. “Kukułka” trafiła do Muzeum Lotnictwa Polskiego z przywróconą historyczną rejestracją SP-PHN.