Logo Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

80. rocznica zrzutów alianckich w Słopnicach. Relacja

DATA:15 / 07 / 2024
Przelot samolotów podczas obchodów 80. rocznicy zrzutów alianckich w Słopnicach.

14 lipca 2024 r. na wzgórzu Dzielec w Słopnicach odbyła się inscenizacja historyczna z okazji 80. rocznicy zrzutów alianckich dla żołnierzy 1. PSP AK. Wydarzenie wspierało Muzeum Lotnictwa Polskiego, które zaprezentowało w powietrzu swoje lotne eksponaty – samoloty Jak-18 i Piper Cub.

Pierwszy udany zrzut na Ziemi Limanowskiej miał miejsce z 9 na 10 lipca 1944 r. Żołnierze z placówek AK i OP AK „Wilk” otrzymali broń, wyposażenie i umundurowanie. Partyzanci OP AK „Wilk” oraz Obwodu AK Limanowa rozdzielili broń, mundury i wyposażenie do poszczególnych placówek.

Pan Tomasz Kosecki, Dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie składa kwiaty pod Obeliskiem pilotów alianckich w Słopnicach.

Podczas oficjalnej części wydarzenia kwiaty pod Obeliskiem pilotów alianckich złożyli:

  • Adam Sołtys – Wójt Gminy Słopnice, Józef Bednarczyk – Przewodniczący Rady Gminy Słopnice, Jan Więcek – Skarbnik Gminy Słopnice
  • Mieczysław Uryga – Starosta Powiatu Limanowskiego, Józef Pietrzak- Przewodniczący Rady Powiatu Limanowskiego i Janusz Koza – Radny Powiatu Limanowskiego
  • dr Adam Pleskaczyński – Dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN i Michał Masłowski, kierujący biurem edukacji IPN w Krakowie
  • Tomasz Kosecki, dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie
  • Leszek Mańkowski, prezes Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa i Henryk Serda, wiceprezes z małżonkami
  • Krzysztof Szubryt, prezes Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych 1. PSP AK
  • Reprezentant 8. Bazy Lotnictwa Transportowego
  • por. Krzysztof Kęska i Agnieszka Kęska – Prezes Stowarzyszenia „Lege Artis”
  • emerytowani piloci Aleksander Kujawski i Jan Kujawski z małżonką

Serdecznie dziękujemy Gminie Słopnice za zaproszenie do udziału w obchodach 80. rocznicy zrzutów alianckich dla żołnierzy 1. PSP AK.

Jedną z głównych atrakcji obchodów były przeloty naszych pięknie odrestaurowanych eksponatów – w powietrzu można było podziwiać samoloty Jak-18 oraz Piper Cub.

Lotne eksponaty Muzeum Lotnictwa Polskiego podczas obchodów 80. rocznicy zrzutów alianckich w Słopnicach.

Choć tym razem nie zabieraliśmy ze sobą muzealnego sklepiku – można było skorzystać z jego oferty w każdej chwili online i zakupić w nim m.in. unikatową przypinkę upamiętniającą zasługi 3 polskich Dywizjonów Myśliwskich 302, 308 i 317 wchodzących w skład 131 Skrzydła Myśliwskiego, w Bitwie o Normandię w 1944 roku, z okazji 80 rocznicy D-DAY.

Unikatowa przypinka z okazji 80. rocznicy D-DAY

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji ze Słopnic!