Logo MLP

Muzeum Lotnictwa Polskiego na obchodach Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych na Sądecczyźnie

DATA:02 / 03 / 2026
Rekonstruktorzy jednostek żołnierzy wyklętych składają salut sztandarem w trakcie obchodów

1 marca 2026 roku w Nowym Sączu odbyła się uroczystość z okazji Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych – niezłomnych bohaterach, podziemia niepodległościowego. Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie reprezentowane przez Dyrektora Tomasza Koseckiego z dumą uczestniczyło w tym wyjątkowym wydarzeniu.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych na Sądecczyźnie rozpoczęły się o godzinie 14:00 przy Krzyżu Sądeckich Żołnierzy Wyklętych na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Rejtana w Nowym Sączu. Wśród zgromadzonych, którzy przybyli, aby uczcić pamięć tych, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie złożyli broni, był Dyrektor Tomasz Kosecki, reprezentujący Muzeum Lotnictwa Polskiego.

Uroczystości obejmowały wspólną modlitwę, złożenie kwiatów i zniczy oraz uroczyste odśpiewanie hymnu państwowego, podkreślając wagę i doniosłość wydarzenia.

Rekonstruktorzy jednostek żołnierzy wyklętych w trakcie warty przy pamiątkowym nagrobku
Dyrektor Muzeum Lotnictwa składa znicz przy nagrobku w trakcie obchodów Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych na Sądecczyźnie

Poza głównymi uroczystościami na cmentarzu, w ramach nowosądeckich obchodów również złożono kwiaty i znicze pod tablicą poświęconą ks. Władysławowi Gurgaczowi SJ, kapelanowi Niezłomnych, przy bursie jezuickiej.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to święto ustanowione w celu upamiętnienia żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy walczyli o suwerenność Polski po zakończeniu II wojny światowej. Muzeum Lotnictwa Polskiego, poprzez udział w takich wydarzeniach, aktywnie włącza się w pielęgnowanie pamięci o polskiej historii i bohaterach, którzy poświęcili życie dla wolności Ojczyzny.

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii

fot. Paweł Pasionek