Logo Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej

DATA:13 / 02 / 2025
collage, na dole zdjęcia portretowe polskich lotników i inżynierów lotniczych - żołnierzy AK, powyżej płonące niemieckie samoloty na trawiastym lotnisku

Dziś po raz pierwszy obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. To właśnie 14 lutego 1942 roku Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

Armia Krajowa, będąca zbrojnym ramieniem Polskiego Państwa Podziemnego, odegrała kluczową rolę w walce o niepodległość Polski. W hołdzie bohaterom największej konspiracyjnej armii w okupowanej Europie walczącym z najeźdźcami z Niemiec i Związku Sowieckiego, 9 stycznia 2025 roku Sejm RP ustanowił dzisiejsze święto narodowe.

Korzenie AK sięgają nocy z 26 na 27 września 1939 roku, kiedy to gen. Michał Karaszewicz-Tokarzewski wraz z grupą oficerów, przy współudziale prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego, powołali do życia Służbę Zwycięstwu Polski. Organizacja ta stała się zalążkiem rozbudowanego później Polskiego Państwa Podziemnego i została przekształcona w listopadzie 1939 roku w Związek Walki Zbrojnej. 14 lutego 1942 roku Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przemianowaniu ZWZ na Armię Krajową, co miało na celu scalenie polskich konspiracyjnych oddziałów zbrojnych pod jednolitym dowództwem.

Lotnicy i inżynierowie lotniczy w szeregach Armii Krajowej

W szeregach Armii Krajowej walczyli również wybitni lotnicy i inżynierowie lotniczy, którzy swoją wiedzą i doświadczeniem wspierali działania konspiracyjne. Wśród nich warto wymienić m.in. Antoniego Kocjana, Włodzimierza Gedymina oraz Leopolda Kwiatkowskiego.

Zdjęcia Antoniego Kocjana z lat 1940-1941

Antoni Kocjan (1902–1944) – wybitny konstruktor szybowcowy, który odegrał kluczową rolę w polskim ruchu oporu. Po zwolnieniu z obozu Auschwitz w 1941 roku zaangażował się w działalność wywiadowczą AK. Antoni Kocjan m.in. na podstawie fałszywych dokumentów zamawiał części do broni dla AK w niemieckich warsztatach. W podziemiach jego warsztatów szybowcowych w Warszawie działała drukarnia W-4 Tajnych Wojskowych Zakładów Wydawniczych, Dzięki jego pracy polski wywiad zdobył cenne informacje na temat niemieckich rakiet V-1 i V-2, które przekazano aliantom. Jego działania znacząco przyczyniły się do sabotowania niemieckich planów wojennych.

czarnobiałę zdjęcie Włodzimierza Gedymina w czapce pilotnce

Włodzimierz Gedymin (1915–2012) – pułkownik pilot Wojska Polskiego, uczestnik kampanii wrześniowej, a następnie członek ZWZ-AK. Przyjął pseudonim „Włodek” (później „Włodek I” i „Powała”) i pracował w Wydziale Lotniczym KG AK, gdzie zajmował się między innymi obsługą odbioru zrzutów alianckich. Był oficerem startowym w dwóch operacjach Most II i Most III, polegających na przyjęciu, na improwizowanym lądowisku koło Tarnowa, samolotu Douglas C-47 Skytrain, który wiózł kurierów Rządu RP na uchodźstwie i zaopatrzenie dla AK, w drugą stronę zabierając kurierów i materiały wywiadowcze, między innymi części niemieckiego pocisku rakietowego V2. Po wojnie pracował jako pilot doświadczalny oraz w Polskich Liniach Lotniczych LOT.

czarno-białe zdjęcie portretowe Leopolda Kwiatkowskiego

Leopold Kwiatkowski (1911–1977) – ps. „Tomek”, „Bela”,„Szostak”, „Andrzej”,„Cis”. Inżynier lotniczy, konstruktor szybowców oraz pilot. W czasie wojny działał w Armii Krajowej. Jako kurier łącznie 102 razy przekroczył zieloną granicę z tego 16 razy do Budapesztu, 86 razy w systemie sztafetowym na Słowację przenosząc materiały konspiracyjne, pieniądze i broń. Po zakończeniu II wojny światowej wrócił do Szkoły Szybowcowej w Tęgoborzy gdzie brał udział w jej odbudowie. W 1958 roku za wyjątkowy wkład pracy w dziedzinie lotnictwa został uhonorowany przez Międzynarodową Federacje Lotniczą (FAI) dyplomem Paula Tissandiera.

Muzea chronią pamięć o bohaterach

W Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie pielęgnujemy pamięć o lotnikach i inżynierach związanych z Armią Krajową. W naszych zbiorach znajdują się między innymi cenne pamiątki po Antonim Kocjanie, w tym oryginalne listy z okresu jego uwięzienia w Auschwitz oraz dokument zwolnienia z obozu.

Zachęcamy do odwiedzenia naszych wystaw, gdzie można poznać sylwetki lotników, którzy walczyli o wolność Polski, oraz historię polskiego lotnictwa w okresie II wojny światowej.

Jednocześnie zachęcamy do odwiedzenia Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie, które w tym roku obchodzi 25-lecie istnienia – a dziś 14 lutego o godz. 14:00 zaprasza na:

🔹promocję wyjątkowej książki „Kresowi żołnierze Armii Krajowej. Historia, polityka, pamięć”,

🔹wręczenie odznak „Śladami Armii Krajowej w Małopolsce”,

🔹wręczenie odznak Lwowski Krzyż Kresowy krakowskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich,

🔹koncert kresowych pieśni partyzanckich w wykonaniu artystów Filharmonii Krakowskiej,

🔹koncert Orkiestry Wojskowej w Krakowie.

Więcej informacji na stronie Muzeum AK.