Logo Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

Samochód w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

DATA:02 / 11 / 2023
Fotografia samochodu DKW-SAM

Nasze Muzeum zakupiło samochód amatorski DKW SAM, zaprojektowany w latach 50. XX w. i następnie budowany przez ponad 10 lat na bazie podwozia i podzespołów przedwojennego samochodu DKW F8 oraz z wykorzystaniem licznych elementów z innych aut.

Bardzo aerodynamiczny kształt nadwozia został uzyskany na podstawie specjalnie przygotowanych form odlewniczych, z wykorzystaniem żywicy epoksydowej, laminatu który wprowadzany był wówczas w szybownictwie, kolejnym lotniczym elementem są elementy podłogi z blachy duralowej.

Twórcą samochodu był bowiem inż. Władysław Okarmus, pracownik Szybowcowego Zakładu Doświadczalnego w Bielsku Białej, jeden z najwybitniejszych polskich konstruktorów szybowcowych, twórca m.in. szybowców Foka. Obiekt jest znakomitym przykładem wykorzystania technologii lotniczych w innych gałęziach przemysłu.

DKW SAM jest obecnie przygotowywany do prezentacji, o której miejscu i dacie poinformujemy w terminie późniejszym – serdecznie zapraszamy do śledzenia informacji na naszej stronie internetowej i strony na FB.