Historia kołem się toczy, a starzy „przyjaciele” po latach rozstania spotykają się ponownie… w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie! Mieliśmy przyjemność i zaszczyt gościć ostatnio w naszym Muzeum starszego chorążego sztabowego Marka Czerwińskiego – opiekuna i starszego technika pokładowego samolotu s-tu IŁ-14 salonka z numerem ogonowym 001 – 3078, który od 1990 r. jest eksponatem naszego Muzeum.
Egzemplarz samolotu s-tu IŁ-14 prezentowany w naszym Muzeum powstał w 1959 r. w wersji „salonka”. Podczas służby w 13 Pułku Lotnictwa Transportowego Kraków-Balice (został tam skierowany na przełomie lat ‘80) przewoził nie tylko dowódców różnych szczebli, ale także sportowców i artystów m.in. słynną polską divę Wiolettę Willas oraz wybitnego kardiochirurga prof. Zbigniewa Religę.
St. chor. szt. Marek Czerwiński tak wspominał „starego druha”: został mi przydzielony pod opiekę i eksploatację. Był moim „oczkiem w głowie” do marca 1988 r. kiedy odszedłem do rezerwy.
Po wylataniu ustalonego resursu technicznego, IŁ-14 został przekazany decyzją Głównego Inżyniera Wojsk Lotniczych do „Muzeum Lotnictwa i Astronautyki w Krakowie” (gdyż tak wtedy brzmiała oficjalna nazwa naszej instytucji).
Początkowo Ił-14 planowano przetransportować na teren Muzeum śmigłowcem Mi-6 (takim samym, jaki stawiał pomnik grunwaldzki na Placu Matejki), ostatecznie jednak z powodu problemów z wyważeniem zrezygnowano z tej opcji, a kadłub samolotu został przeholowany ulicami miasta – co widać na jednym z historycznych zdjęć.
St. chor. szt. Marek Czerwiński podczas swojej wizyty przekazał naszemu Muzeum także liczne pamiątki lotnicze, w tym m. in.:
Serdecznie dziękujemy za miłą wizytę oraz wzbogacenie zbiorów Muzeum Lotnictwa Polskiego tak interesującymi nowymi eksponatami