Logo Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

W wieku 97 lat zmarł Tadeusz Królikiewicz

DATA:09 / 01 / 2024
Tadeusz Królikiewicz w 2009 roku (fot. Wojtek Matusiak)

Tadeusz Królikiewicz przyszedł na świat w 1926 roku w malowniczych Wadowicach. Swą edukację ukończył na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, wychodząc z niej jako młody absolwent pełen zapału.

Tadeusz Królikiewicz w 2009 roku (fot. Wojtek Matusiak)

W latach 1952-1953 pracował jako przedstawiciel wojskowy, a następnie przez kolejne trzy dekady (1953-1983) sprawował funkcję dyrektora 86. przedstawicielstwa wojskowego w Instytucie Lotnictwa.

Jako aktywny uczestnik polskiej delegacji do Międzynarodowej Komisji Nadzoru i Kontroli w Wietnamie w latach 70-tych, zdobył szacunek i doświadczenie. Jego barwna kariera wojskowa znalazła swój zakończenie, osiągając pułkowniczy stopień.

Poza służbą wojskową, Tadeusz Królikiewicz wypełniał zaszczytne funkcje, będąc przewodniczącym Rady Programowej miesięcznika „Technika Lotnicza i Astronautyczna”, a także cenionym członkiem Rady Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. W 2016 roku, z okazji 90-lecia Instytutu Lotnictwa Sieci Badawczej Łukasiewicz, z dumą odebrał specjalną statuetkę od Rady Naukowej Instytutu za długoletnią współpracę.

Jego dziedzictwo obejmuje nie tylko liczne wspomnienia, lecz również cenne pamiątki lotnicze. Swoją wiedzę upowszechniał za pomocą publikacji książkowych, w tym „Wybranych zagadnień z historii Instytutu Lotnictwa” czy dwutomowego „Polskiego samolotu i barwy”, a także przez liczne artykuły.

Tadeusz Królikiewicz został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2020 roku doceniono go także Błękitnymi Skrzydłami, co stanowiło kolejne wyróżnienie w jego imponującej karierze.

Pogrzeb zmarłego odbędzie się we wtorek, 9 stycznia, o godz. 11:00 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie.
Pokój jego duszy.