Logo Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

Jak-18 i F-16 na tle Tatr

DATA:09 / 07 / 2024
Uczestnicy Nowotarskiego Pikniku Lotniczego stoją w kolejce aby zobaczyć wnętrze jednego z lotnych eksponatów Muzeum Lotnictwa Polskiego - samolotu An-2 "Wiedeńczyk"

W weekend 6-7 lipca 2024 r. odbyła się jedna z największych imprez lotniczych małopolski. Na terenach Aeroklubu Nowy Targ miłośnicy lotnictwa mogli podziwiać brawurowych pilotów w pięknych maszynach podczas podniebnych akrobacji. Latały także nasze lotne muzealne eksponaty: Jak-18 i Piper Cub.

Dwa samoloty podczas pokazów lotniczych w Nowym Targu. Jednym z nich jest lotny eksponat Muzeum Lotnictwa Polskiego Jak-18

Główną atrakcją tegorocznej edycji wydarzenia były 20-minutowe pokazy myśliwca F-16, który przyleciał z Krakowa. Za sterami wielozadaniowego myśliwca zasiadł lider znanej w środowisku grupy Tiger Demo Team – Maciej „Slab” Krakowian. Na nowotarskim niebie można było podziwiać także pięknie odrestaurowane Jak-18 i Piper Cub, które należą do lotnych z eksponatów Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

Nasze stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem uczestników pikniku, którzy chętnie korzystali z oferty muzealnego sklepiku, gdzie można było nabyć m.in. unikatową książkę autorstwa Zygmunta Szermeta pt.: WWS-1 Wrona, która ukazała się  w nowej serii Muzeum – Acta Aeronautica Profile i stanowi kompleksowe źródło informacji na temat tej ikony polskiego lotnictwa i inżynierii.

Unikatowa książka autorstwa Zygmunta Szermeta pt.: "WWS-1 Wrona", która ukazała się w nowej serii Muzeum – "Acta Aeronautica Profile"

Podziwiano także dumnie prezentujące się na murawie lotniska: szybowiec Wrona i AN-2 „Wiedeńczyk” – lotne eksponaty, które tym razem nie wzięły udziału w pokazach (w przeciwieństwie do Jak-18 i Piper Cub).

Od naszych animatorów i przewodników można było dowiedzieć się dlaczego warto zawitać do Krakowa i zwiedzić nasze wystawy oraz jakie wydarzenia kulturalne planujemy w najbliższej przyszłości.

Podczas pikniku w powietrzu oprócz naszych latających eksponatów zaprezentowało się aż 31 pilotów w 3 blokach pokazów lotniczych. Wśród nich latały takie gwiazdy przestworzy jak:

  • Łukasz Czepiela w samolotach Edge 540 i Carbon Cup
  • Artur Kielak w GameBird GB1
  • Mariusz Szarawara za sterami Extra 330

Pełną listę pokazów z wymienionymi pilotami i ich maszynami można znaleźć na oficjalniej stronie pikniku – https://www.pikniknowotarski.pl.