Agrolotnictwo NATO 1949-2009 Projekt ekspozycji w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie 100-lecie Lotnictwa w Małopolsce Projekt renowacji samolotu WSK PZL AN-2 5705

100 – lecie urodzin św. Jana Pawła II

15 maja 2020

Szanowni Państwo

Z okazji 100 rocznicy urodzin św. Jana Pawła II Muzeum Lotnictwa Polskiego zaprasza Was serdecznie na wirtualny spacer po wystawie poświęconej lotniczym podróżom Papieża po Polsce.

Lotnicze podróże Jana Pawła II

Z okazji setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II prezentujemy aspekt lotniczy jego pielgrzymek do Polski. Jako papież – pielgrzym Jan Paweł II bardzo intensywnie korzystał z transportu lotniczego. Do odwiedzanego kraju udawał się na pokładzie samolotu włoskiego przewoźnika narodowego – Alitalii, a wracał do Rzymu samolotem narodowych linii lotniczych tego kraju, w przypadku Polski – PLL LOT. Na miejscu podróżował śmigłowcami zapewnianymi przez gospodarzy, najczęściej należącymi do lotnictwa wojskowego.

Podczas wszystkich pielgrzymek do Polski statkiem powietrznym, przewożącym Ojca Świętego na spotkania z wiernymi był śmigłowiec Mi-8, należący do 36. Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego, zajmującego się przewożeniem najważniejszych osób w państwie. Różne egzemplarze tych śmigłowców były wykorzystywane jako „numer 1”, czyli ten, którym podróżował papież. Przedstawiamy film, ukazujący znajdujący się w naszych zbiorach śmigłowiec o numerze bocznym 620, służącym jako „numer 1” podczas pielgrzymek w 1983 i 1997 r. Na jego pokładzie Jan Paweł II odbył lot nad swoimi ukochanymi Tatrami.

Prezentujemy też zdjęcia z kilku pielgrzymek Ojca Świętego do Polski. Najwięcej zdjęć, autorstwa Bogusława Choroszczyka, Adama Jońcy i Jana Hoffmanna, wieloletniego pracownika Muzeum, pochodzi z pierwszej pielgrzymki w 1979 r., w tym lądowania na krakowskich Błoniach. Oglądając je, warto zwrócić uwagę na ciekawy szczegół. Władze komunistyczne usiłowały ukryć przed społeczeństwem fakt udziału wojska w obsłudze pielgrzymki, dlatego śmigłowce orszaku papieskiego przemalowano w barwy PLL LOT, a członków załóg przebrano z mundurów wojskowych w mundury cywilnego przewoźnika. Mistyfikacja była jednak dość nieudolna, ponieważ śmigłowce nie otrzymały rejestracji cywilnych, zachowano ich wojskowe znaki rozpoznawcze (szachownice), oraz numery taktyczne, co nie uszło uwadze uważnych obserwatorów. W zdemaskowaniu mistyfikacji pomógł sam Jan Paweł II, który dziękując lotnikom podczas pożegnania przed odlotem do Rzymu wymienił ich nazwiska wraz ze stopniami wojskowymi. Podczas kolejnych pielgrzymek w latach 80. udziału lotnictwa wojskowego w ich organizacji już nie ukrywano. Widać to na czarno-białych zdjęciach autorstwa Andrzeja Tomczyka przedstawiających moment lądowania muzealnego śmigłowca nr 620 z Janem Pawłem II na pokładzie na krakowskich Błoniach podczas drugiej pielgrzymki w czerwcu 1983 r. Zdjęcia te są słabej jakości, ponieważ zostały wykonane aparatem trzymanym jedną ręką z okna jadącego samochodu. Kolejne fotografie pochodzą z pielgrzymki Jana Pawła II na Litwę, Łotwę i do Estonii w 1993 r., podczas której był przewożony śmigłowcem PZL Sokół ze 103. Pułku Lotniczego NJW MSW, oraz z pielgrzymki w 1997 r., podczas której Ojciec Święty ponownie korzystał ze śmigłowca Mi-8 nr 620. Śmigłowiec ten został odrestaurowany do wyglądu z tamtej pielgrzymki.

Jan Paweł II darzył odpowiedzialnych za jego bezpieczeństwo lotników wielkim zaufaniem i szacunkiem, a dla nich udział w obsłudze pielgrzymek był ogromnym wyróżnieniem i powodem do dumy.