16 August 2020
SOBOTA 27.08.2022
Obchody 90-tej rocznicy zwycięstwa Challenge uświetni koncert Orkiestry Filharmonii Krakowskiej, która pod batutą Janusza Wierzgacza zagra koncert „W hołdzie lotnikom polskim”. Koncertowi towarzyszyć będzie prezentacja archiwalnych filmów i zdjęć dokumentujących historię zwycięskich zawodów, z kolei po koncercie odbędzie się wernisaż wystawy oraz wieczorne zwiedzanie Muzeum.
Wstęp na koncert Filharmonii za zaproszeniami i biletami.
Miejsce koncertu: Sala wystawiennicza, Gmach Główny Muzeum Lotnictwa Polskiego
Sprzedaż biletów i pełny szczegółowy repertuar koncertu w kasie Filharmonii Krakowskiej oraz online https://filharmoniakrakow.pl/public/repertuar/koncert-z-okazji-wieta-lotnictwa-polskiego
NIEDZIELA 28.08.2022
W niedzielę, oficjalne Święto Lotnictwa Polskiego, będziemy mogli wysłuchać oraz podziwiać wizualnie występ Orkiestry Sił Powietrznych. Koncert planowany jest w plenerze, przed hangarem głównym, o godz. 12:30 zaraz po uroczystym apelu pamięci poległych lotników polskich, który rozpocznie się godzinę wcześniej. Orkiestra w swoim 45 minutowej dynamicznej show – paradzie zaprezentuje utwory pochodzące z różnych gatunków muzycznych, obrazujące różne obszary działalności Orkiestry. Usłyszą Państwo utwory marszowe rozrywkowe, nie zabraknie motywów ilustracyjnych związanych z tematyką lotnictwa.
Wstęp na wszystkie niedzielne wydarzenia jest wolny.
***
Reprezentacyjna Orkiestra Sił Powietrznych
Historia zespołu
Orkiestra został powołana rozkazem Oficerskiej Szkoły Broni Pancernej z 18 maja 1947 roku w Modlinie jako zespół tejże szkoły, a pierwszym jej dowódcą został por. Józef Jurczyk. Po pięciu miesiącach od założenia orkiestra, podobnie jak Oficerska Szkoła Broni Pancernej, została przeniesiona do Poznania. W maju 1957 roku zespół został przemianowany z orkiestry szkolnej na orkiestrę garnizonową. Lata pięćdziesiąte były czasem prężnego rozwoju zespołu – coraz częściej występował dla społeczności miasta i regionu, nawiązując współpracę z instytucjami kultury miasta Poznania. W wyniku reorganizacji w 1964 roku orkiestra została przeniesiona spod zwierchnictwa Śląskiego Okręgu Wojskowego do Dowództwa Lotnictwa Operacyjnego i od tego momentu muzycy występują w mundurach w kolorze stalowym. W roku 1969 odbył się I Ogólnopolski Festiwal Orkiestr Wojskowych w Świeradowie Zdroju, na którym zespół zajął I miejsce wśród orkiestr wojskowych, co stanowiło pierwsze znaczące osiągnięcie artystyczne.
Od roku 1970 orkiestra prezentuje musztrę paradną, która z czasem stała się jej wizytówką. Decyzją Sztabu Generalnego z 1970 roku zespół został przemianowany na Orkiestrę Reprezentacyjną Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej, by w roku 2004, w wyniku kolejnej reorganizacji, otrzymać nazwę, którą posługuje się do dziś – Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych.
Od 2005 roku orkiestra połączyła pracę artystyczną z działalnością charytatywną, koncertując dla takich instytucji jak: Hospicjum Domowe, Hospicjum Palium, Fundacja Mam Marzenie, Fundacja Redemptoris Missio, Stowarzyszenie Na Tak. Od 2002 roku orkiestrą kieruje mjr Paweł Joks.
Mjr Paweł Joks
Absolwent studiów na Wydziale Instrumentalnym Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu w klasie trąbki prof. Romana Grynia. Ukończył studia podyplomowe w zakresie dyrygentury orkiestr dętych w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, a w roku 2005 studia podyplomowe na kierunku menadżer kultury w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Od 2019 roku jest doktorem sztuk muzycznych w dyscyplinie dyrygentura
Z orkiestrami dętymi jest związany zawodowo od 1987 roku, początkowo jako elew (uczeń) Orkiestry Garnizonowej w Ostrowie Wielkopolskim (1987-1994), następnie muzyk solista Orkiestry Wojskowej we Wrocławiu (1994-1995), oraz koncertmistrz Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej w Poznaniu.
W 2002 roku został dowódcą-kapelmistrzem Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych w Poznaniu, którą kieruje do chwili obecnej. Od roku 2013 pracuje w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, prowadząc klasę dyrygentury orkiestr dętych na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury, Wokalistyki, Teorii Muzyki i Edukacji Artystycznej.
W 1996 roku został laureatem I nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Solistów Wojska Polskiego. Dwukrotnie był finalistą Ogólnopolskiego Festiwalu Trębaczy w Kaliszu (1996, 1999).
Dowodzona przez niego Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych konsekwentnie podnosi poziom artystyczny, wzbogaca swój repertuar, a także odnosi sukcesy na terenie Polski i poza jej granicami. Zespół koncertował w prawie wszystkich krajach Europy, występował także w Rosji, Chinach, oraz w USA. We wrześniu 2018 roku zdobył I miejsce oraz tytuł laureata 53. Niepodległościowego Konkursu Orkiestr Wojska Polskiego ,,Świeradów Zdrój 2018”, a jej kapelmistrz otrzymał wyróżnienie specjalne: ,,Osobowość artystyczna”.
W 2014 roku mjr Paweł Joks otrzymał nagrodę Arcybiskupa Poznańskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej.
W czerwcu 2022 roku mjr Paweł Joks otrzymał główną nagrodę ,,Orły Wprost” w kategorii osobowość roku, przyznawaną wybitnym postaciom, którzy wnoszą szczególny wkład w rozwój regionu, oraz kraju.