Logo Muzeum

Edukacja

Wystawa Sukcesy Challenge 1932- 1934 – Święto Lotnictwa Polskiego

16 August 2020

 

 

 

 

Posłuchaj informacji o wystawie po polsku:

About the exhibition in English:

Wystawa okolicznościowa z okazji Święta Lotnictwa Polskiego to prezentacja historii największych sukcesów polskiego sportu lotniczego w latach międzywojennych, czyli zwycięstw polskich załóg Franciszek Żwirko – Stanisław Wigura oraz Jerzy Bajan – Gustaw Pokrzywka na polskich samolotach w najbardziej prestiżowych wówczas zawodach lotniczych Challenge w 1932 i 1934 r.

Przypominamy, że data pierwszego zwycięstwa Żwirki i Wigury w 1932 r. – 28 sierpnia – jest od 1993 r. obchodzona jako Święto Lotnictwa Polskiego.

Na wystawie będzie można zapoznać się z przebiegiem zawodów w 1932 r. i 1934 r., typami samolotów, na których startowali Polacy i rywale, obejrzeć liczne fotografie archiwalne, modele samolotów zawodniczych, a także oryginalne pamiątki, w tym nagrody, jakie otrzymali zawodnicy. Nie zabraknie też strefy przyjaznej najmłodszym zwiedzającym, a także archiwalnych filmów prezentujących naszych bohaterów.

Wystawa będzie ogólnie dostępna od 28 sierpnia – Święta Lotnictwa Polskiego, a jej wernisaż odbędzie się dzień wcześniej – po uroczystym okolicznościowym koncercie Filharmonii Krakowskiej.

Fotorelacja z wystawy:Województwo Małopolskie
Mecenas Muzeum
Kraków Airport Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych - sponsor restauracji samolotu Caudron  CR.714 Cyclone
Patroni Medialni
Skrzydlata Polska
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
© Muzeum Lotwnictwa Polskiego w Krakowie   |   Polityka prywatnosci i obsługi "ciasteczek"