23 sierpnia 2022
27.08.2022 – Uroczysta inauguracja obchodów – Koncert Filharmonii Krakowskiej „W hołdzie lotnikom”, wernisaż wystawy „90 lat Zwycięstwa Challenge”, wieczorne zwiedzanie Muzeum.
Święto Lotnictwa Polskiego – 27-28.08.2022 – relacja z całego wydarzenia
Pokazy lotnicze, wystawy okolicznościowe, koncert Filharmonii Krakowskiej i Orkiestry Sił Powietrznych, pokazy filmowe, apel pamięci poległych lotników i prezentacje organizacji związanych z lotnictwem – to tylko niektóre z wydarzeń przygotowanych na obchody Święta Lotnictwa Polskiego ustanowionego na pamiątkę zwycięstwa Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury w Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych Challenge 1932.
Kiedy obchodzimy i skąd się wzięło Święto Lotnictwa?
W tym roku przypada 90-ta rocznica sukcesu polskich lotników osiągniętego 28 sierpnia 1932 roku. Główne obchody Święta Lotnictwa w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie odbywać się będą w niedzielę 28 sierpnia 2022, ale część programu rozpocznie się już w sobotę wieczorem.
Czym były zawody Challenge?
Challenge Internationale de Tourisme (Międzynarodowe Zawody Samolotów Turystycznych) był najbardziej prestiżowym turniejem lotniczym na świecie w okresie międzywojennym. Zawody te cieszyły się ogromnym zainteresowaniem społeczeństwa polskiego. Polskie zwycięstwo w 1932 r. – zarówno załogi, jak i samolotu rodzimej konstrukcji – było pierwszym sukcesem naszego lotnictwa na skalę światową, który wzbudził prawdziwą euforię na miarę dzisiejszych zwycięstw piłkarskiego mundialu. Na pamiątkę tego zdarzenia Święto Lotnictwa Polskiego jest obchodzone 28 sierpnia.
Miejsce, gdzie odbywa się większość obchodów Święta Lotnictwa, czyli Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, ma bezpośredni związek z tym wydarzeniem. Muzeum mieści się na terenie pierwszego krakowskiego lotniska Rakowice-Czyżyny, funkcjonującego od czasów zaborów do początku lat 60. Podczas Challenge w 1932 r. było jednym z lotnisk etapowych lotu dookoła Europy, będącego częścią turnieju.
Co będzie się działo w ramach obchodów Święta Lotnictwa?
Najwięcej spektakularnych wydarzeń zaplanowano na niedzielę 28 sierpnia, wtedy na terenie Muzeum pojawią się gościnnie samoloty i inne statki powietrzne. Zobaczymy m.in. samoloty historyczne An-2 „Wiedeńczyk”, Jak-18, PiperL-4HCub, Boeing Stearman N2S-3, PZL-104 Wilga, Jak-12M, Tulak; na samolotach akrobacyjnych Extra 330 zaprezentuje się grupa akrobacyjna Firebirds, ponadto będzie można podziwiać samoloty i śmigłowce wojskowe z 8. Bazy Lotnictwa Transportowego: CASA C-295M, M-28 Bryza, Herkules C-130 z 33.Bazy Lotnictwa Transportowego oraz śmigłowiec Mi-8 z 3. Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej.
Historię wyjątkowego zwycięstwa w zawodach Challenge poznać będzie można na wystawie w Gmachu Głównym pt. „90 lat Zwycięstwa Challenge”. Imprezę uświetni koncert Orkiestry Sił Powietrznych z Poznania, która w swojej 45-minutowej dynamicznej show – paradzie zaprezentuje utwory pochodzące z różnych gatunków muzycznych, obrazujące różne obszary działalności Orkiestry. Usłyszeć będzie można utwory marszowe rozrywkowe, nie zabraknie motywów ilustracyjnych związanych z tematyką lotnictwa. Będą także pokazy filmów archiwalnych z lat 30-tych.
Nie zabraknie też upamiętnienia poprzez uroczysty apel pamięci poległych polskich lotników, a także mszę świętą inaugurującą niedzielne obchody. Ważną informacją jest fakt, że na wszystkie niedzielne wydarzenia wstęp jest wolny, podobnie jak na wszystkie wydarzenia związane z wystawą okolicznościową.
Wydarzenia towarzyszące obchodom rozpoczną się już w sobotę wieczorem 27 sierpnia, kiedy na terenie Muzeum odbędzie się uroczysty koncert Filharmonii Krakowskiej, tworzącej muzyczną oprawę do równolegle wyświetlanych archiwalnych filmów z zawodów Challenge. Po koncercie nastąpi oficjalne otwarcie wystawy, a chętni będą mogli wziąć udział w wieczornym zwiedzaniu Muzeum.
Sierpniowy ostatni weekend wakacji nie będzie jednak jedynym czasem, kiedy Muzeum Lotnictwa przypominać będzie historię sukcesów polskiego lotnictwa, przez cały kolejny miesiąc będą organizowane tematyczne warsztaty, spacery oraz inne wydarzenia, o których informacje umieścimy na bieżąco na muzealnych stronach. Będą to wydarzenia nieodpłatne dzięki dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego poprzez Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski, Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita, Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak oraz Aeroklub Polski.
SOBOTA 27.08
18:00 – Koncert Filharmonii Krakowskiej
19:00 – Wernisaż wystawy 90 lat zwycięstwa Challenge
19:00 – 21:00 – Wieczorne zwiedzanie Muzeum
NIEDZIELA 28.08
10:30 – Uroczysta msza święta
11:30 – Apel Pamięci Poległych Lotników
12:30- Koncert Orkiestry Sił Powietrznych
14:00 – Pokazy samolotów
16:45 – Oprowadzanie po wystawie
17:00 – Projekcje filmowe
Przez cały dzień prezentacja Sił Zbrojnych RP we współpracy z Wojskowym Centrum Rekrutacji w Krakowie
I wiele innych atrakcji
Zgłoś swój udział w wydarzeniu na Facebook’u
REGULAMIN WYDARZENIA – zapoznaj się i przestrzegaj.
UWAGA – W ZWIĄZKU ZE ŚWIĘTEM LOTNICTWA PRZYPADAJĄCYM NA DZIEŃ 28.08.2022 DYREKTOR MUZEUM OGŁASZA TEN DZIEŃ DNIEM WOLNEGO WSTĘPU DO MUZEUM, ZAMIAST WTORKU 23.08.2022 KIEDY WSTĘP BĘDZIE WYJĄTKOWO ODPŁATNY.
DODATKOWE ATRAKCJE I WYDARZENIA EDUKACYJNE W PAŹDZIERNIKU :
1 października ( sobota) godz. 15:00 – spacer „Śladami pamiątek lotniczych na Krakowskim Cmentarzu Wojskowym” – ul. Jana Prandoty 1
Spotykamy się pod bramą Cmentarza Wojskowego na Rakowicach i wyruszamy w fascynującą podróż po historii osób, które zasłużyły się dla polskiego lotnictwa i spoczywają w mogiłach na odwiedzanym cmentarzu.
Poruszane będą m.in. następujące tematy:
– Polacy w lotnictwie zaborców 1914-1918
– Walka o niepodległość 1918-1920
– Okres międzywojenny
– Kampania wrześniowa 1939
– Zrzuty dla walczącego podziemia
Spacer prowadzi Andrzej Chytkowski z Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa
2 października ( niedziela) godz. 15:00 – Muzeum Lotnictwa Polskiego, Kino Wysokich Lotów
projekcja filmu “Rapsodia Bałtyku” wraz z omówieniem filmowo-lotniczym i nawiązującym spacerem po Muzeum
Film „Rapsodia Bałtyku” to dzieło Leonarda Buczkowskiego z 1935 roku to jeden z najstarszych zachowanych polskich filmów dotykających tematu awiacji.
W głównych rolach wystąpili m. in Barbara Orwid, Mieczysław Cybulski, Adam Brodzisz i Maria Bogda.
Jeśli ciekawi Was jak wyglądała praca pilotów polskiej Marynarki Wojennej, chcecie zobaczyć archiwalne nagrania wodnosamolotów Lublin R.XIII oraz dowiedzieć się czy mocniejszym uczuciem jest miłość czy prawdziwa przyjaźń.
Film zostanie poprzedzony wprowadzeniem od strony filmowo-aktorskiej ( Joanna Łuniewicz) oraz od strony lotniczej ( Jarosław Dobrzyński). Przed projekcją pójdziemy do muzealnego gmachu „Magazyny historii”, gdzie przyjrzymy się modelom samolotów, które zobaczymy później na filmie.
8 października (sobota) godz. 12:00 – Muzeum Lotnictwa Polskiego – Muzealna Gra terenowa „Challenge 1932 – 2022” pozwalająca wcielić się w postacie Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury i przebyć całą trasę pamiętnego lotu. Czy uda Wam się zdobyć challengowe trofeum? Spróbujcie swoich sił i przekonajcie się sami.
Wstęp do Muzeum wolny po rejestracji grupy (wcześniejszej – mailowej na deum@muzeumlotnictwa.pl, albo na miejscu) na hasło Challenge i czynny udział w grze 😊
17 października ( poniedziałek) godz. 10:00 Gra terenowa z prelekcją „Śladami patronów lotniczych ulic” – punkt startowy w Muzeum Lotnictwa, gra na terenie pobliskich ulic noszących imiona polskich lotników
Wymagana wcześniejsza rejestracja grup szkolnych deum@muzeumlotnictwa.pl
Sugerowana grupa wiekowa: VII/VIII klasa szkoły podstawowej.