Noc Muzeów, piątek 13.05, godz. 18:00-24:00

9 maja 2022

Konstrukcje amatorskie, świeżo odremontowane nowe eksponaty, trzy całkiem nowe wystawy czasowe, rekonstrukcje, pokazy, warsztaty, spotkania – to tylko niektóre z punktów programu przygotowywanego z okazji Nocy Muzeów 2022.

Wszystkie atrakcje dostępne będą dla zwiedzających przez 6 godzin od 18 aż do północy, a w tym czasie zobaczyć będzie można m.in. odnowiony samolot Prząśniczka- dopiero co zaprezentowany po długich pracach warsztatowych, wziąć udział w prelekcji dotyczącej konstrukcji amatorskich, poczuć klimat dawnych czasów, w które wprowadzą nas grupy rekonstrukcyjne, dowiedzieć się na czym polega praca saperów, a także wziąć udział w spotkaniu o najszybszych samolotach bojowych świata.

Będzie okazja zwiedzania wybranych samolotów, w tym An-26 za dodatkową opłatą 5 zł i  An-2 zwanego Wiedeńczykiem, który specjalnie przyleci na tą okazję, a w muzealnym kinie królować będą filmy oczywiście  tematyce lotniczej.

Podczas Nocy Muzeów nie zabraknie też balonów – zaprezentujemy dwa balony na ogrzane powietrze, a całość wydarzenia zwieńczona zostanie puszczeniem w niebo świecących balonów w żółto-niebieskich barwach z przesłaniem pokoju i wsparcia dla naszych przyjaciół z Ukrainy. Wydarzenie będzie miało wymiar symboliczny – balony wzniosą się nad historycznym lotniskiem Rakowice Czyżyny, które nie raz było świadkiem historycznych zawirowań. Balony będziemy puszczać w niebo na specjalnych mocowaniach, by nasze przesłanie pokoju było przyjazne dla środowiska i po wszystkim możliwe do posprzątania.

Bilety wstępu: symboliczne 1 zł.

Szczegółowy program wydarzeń:

18:00 – Rozpoczęcie Nocy Muzeów

18:15 – Przylot  samolotu AN-2 Wiedeńczyk

18:30 – pokaz filmowy dla dzieci – Gmach Główny, kino

18:30-19:00 – prezentacja balonów na ogrzane powietrze

19:00 – Prząśniczka i inne konstrukcje amatorskie – oprowadzanie po wystawie – Gmach Główny, zbiorka w holu

20:00 – Najszybsze samoloty bojowe świata – wydanie specjalne „Spotkania przy samolocie” – Gmach Główny, sala konferencyjna 1-sze piętro

20:30 – Kultowy pokaz filmowy – Gmach Główny, kino

22:00 – Balonowe światełko pokoju

22:30 – Pokaz filmowy  z przymrużeniem oka – Gmach Główny, kino

Przez cały czas plenerowe rekonstrukcje historyczne i foto-pamiątki

Wystawy czasowe:

1. „Prząśniczka i inne konstrukcje amatorskie” – Gmach Główny, sala wystawiennicza
  2. „Przedwojenny Lwów z lotu ptaka” – Hangar Główny, antresola
  3. „Saperzy – opowieść o saperach, którzy zginęli podczas rozminowania lotniska rakowickiego w 1946 r.”

Ze względu na warunki atmosferyczne ostateczny program godzinowy może ulec zmianie.

Dojazd do Muzeum i parkowanie:

Parking dla samochodów osobowych będzie usytuowany na terenie parku. Wjazd ul. Markowskiego wyjazd ul. Seniorów Lotnictwa. Prosimy o nieparkowanie na poboczach przy ul. Markowskiego oraz przed Gmachem Głównym oraz o stosowanie się do poleceń służb porządkowych.

Serdecznie zapraszamy 🙂

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie