...

Rocznica wybuchu II wojny światowej

1 września 2021

Dziś przypada 82 rocznica wybuchu II wojny światowej, która rozpoczęła się atakiem wojsk niemieckich i słowackich na Polskę 1 września 1939 r. Jednym z pierwszych zaatakowanych przez Niemców obiektów było krakowskie lotnisko Rakowice-Czyżyny, z którego większość samolotów bojowych ewakuowano wcześniej na lądowiska polowe w okolicach Krakowa. Tu miały miejsce pierwsze polskie, a zarazem alianckie straty i zwycięstwa powietrzne. O 5.20 niemieckie bombowce nurkujące Junkers Ju 87 zaatakowały klucz myśliwców PZL P.11c, startujący z lądowiska polowego w Balicach. Dowódca III/2 Dywizjonu Myśliwskiego, kpt. pil. Mieczysław Medwecki zginął w zestrzelonym samolocie, który rozbił się w Morawicy. W zbiorach Muzeum Lotnictwa Polskiego znajduje się prezentowana na poniższym zdjęciu jego pierwsza tablica nagrobna. Jego boczny, ppor. pil. Władysław Gnyś wydostał się spod ostrzału i chwilę później, nad wsią Żurada w pobliżu Olkusza zestrzelił dwa niemieckie bombowce Dornier Do 17, otwierając w ten sposób długą listę zwycięstw polskich pilotów myśliwskich w II wojnie światowej.

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie