„Skrzydlaty Nowy Sącz” – 8-11 września 2023- relacja

20 września 2023

W dniach 8-11 września Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie brało udział w projekcie „Skrzydlaty Nowy Sącz”.

Wydarzenia współorganizowane przez Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu, MCK Sokół w Nowym Sączu, Szkołę Podstawową im. mjra pil. Jerzego Iszkowskiego w Tęgoborzy oraz nasze muzeum  rozpoczęły się 8 września w siedzibie Sokoła. Wyświetlony tam został przedwojenny film „Szybowiec szkolny w budowie i w locie”, a swoje prelekcje wygłosili Tomasz Kosecki – dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie i Leszek Zakrzewski – Prezes Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego w Nowym Sączu. Pod sufitem Sokoła zawisła także nasza latająca replika przedwojennego szybowca Wrona.

Nie zapomniano również o tutejszych bohaterach przestworzy. Kwiaty w asyście wojskowej na grobach sądeckich lotników Jerzego Iszkowskiego i Leopolda Kwiatkowskiego wspólnie z młodzieżą z sądeckich szkół złożyli: dyrektorzy Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ, przedstawiciele wojska, w tym 8. Krakowska Baza Lotnictwa Transportowego, Jednostka Wojskowa Nil, 114 batalion lekkiej piechoty w Limanowej, Wojskowe Centrum Rekrutacji w Nowym Sączu oraz Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMWM, Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa i Szkoły Podstawowej im mjr. pil. Jerzego Iszkowskiego w Tęgoborzu.

Drugiego dnia, 9 września, nasi pracownicy przeprowadzili warsztaty modelarskie dla dzieci w siedzibie Sokoła, oraz pojawili się ze stanowiskiem promocyjnym na imprezie lotniczej w zakładach firmy Wiśniowski w Wielogłowach.

W niedzielę, 10 września, można było nas zobaczyć w Miasteczku Galicyjskim, gdzie oprócz działalności promocyjnej, czekaliśmy dla Was z animacjami dla dzieci i quizami lotniczymi. Imprezę, podczas której odbył się wernisaż naszej wystawy poświęconej Jerzemu Iszkowskiemu i Leopoldowi Kwiatkowskiemu, uświetniły także przeloty samolotów, w tym naszych latających eksponatów.

W poniedziałek nasze Muzeum zawitało zaś do Tęgoborzy, gdzie w szkole im. mjra pil. Jerzego Iszkowskiego przeprowadziliśmy warsztaty edukacyjne, a dyrektor Tomasz Kosecki wygłosił prelekcję dla młodzieży i dokonał odsłonięcia pomnika i tablicy informacyjnej na Rachowie. Zostały one postawione dla uczczenia 90 rocznicy powstania szkoły szybowcowej w Tęgoborzy.

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie
© Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie   |   Polityka prywatnosci i obsługi "ciasteczek"   |   Deklaracja dostępności   |   Deklaracja dostępności aplikacji