Logo Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

62. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki za nami

CZAS TRWANIA:15 / 05 / 2025 - 17 / 05 / 2025
Dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego z mikrofonem na tle logo i sztandaru Aeroklubu Krakowskiego

W dniach 15–17 maja 2025 roku na lotnisku Aeroklubu Krakowskiego w Pobiedniku Wielkim odbyły się prestiżowe zawody w lataniu precyzyjnym – 62. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki. Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie miało zaszczyt być partnerem wydarzenia oraz fundatorem nagrody specjalnej. W imieniu Muzeum, nagrodę wręczył Tomasz Krzaczyński, Zastępca Dyrektora ds. Administracji i Inwestycji.

Wydarzenie to, z bogatą i ponad 95-letnią tradycją, uznawane jest za najstarszą na świecie imprezę w dziedzinie sportu samolotowego. Tegoroczna edycja została połączona z 68. Samolotowymi Nawigacyjnymi Mistrzostwami Polski Seniorów oraz 53. Samolotowymi Nawigacyjnymi Mistrzostwami Polski Juniorów.

Zwycięzcy zawodów:

Seniorzy – 68. Samolotowe Nawigacyjne Mistrzostwa Polski:

  • Kamil Wieczorek (Aeroklub Krakowski) – Mistrz Polski,
  • Michał Wieczorek (Aeroklub Krakowski) – Wicemistrz Polski,
    dodatkowo wyróżniony nagrodą Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa za zwycięstwo w konkurencji lądowań oraz prestiżową nagrodą przechodnią Aeroklubu Polskiego, którą wręczył Prezes Jerzy Makula,
  • Michał Bartler (Aeroklub Stalowowolski) – III miejsce.

Juniorzy – 53. Samolotowe Nawigacyjne Mistrzostwa Polski Juniorów:

  • Edward Gąsior (Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Chełmie) – Mistrz Polski Juniorów,
  • Borys Ziobrowski (Aeroklub Ziemi Lubuskiej) – Wicemistrz Polski Juniorów,
  • Michał Kaczor (PANS w Chełmie) – III miejsce.

Na szczególne uznanie zasługuje Igor Fałowski, startujący w kategorii Juniorów, który zajął drugie miejsce w zbiorczej kategorii lądowań, zdobywając jedynie 5 punktów karnych w bardzo trudnych warunkach – imponujące osiągnięcie, zwłaszcza jak na tak młodego pilota.

Wyróżnienie otrzymała również Esther Rimensberger ze Szwajcarii, która została najlepszą zawodniczką zawodów. W tegorocznej edycji udział wzięły cztery kobiety – udział i sukces Esther zasługują na szczególne podkreślenie.

Tradycja, sport i pamięć

Lot Południowo-Zachodniej Polski to nie tylko sportowe zmagania, ale także upamiętnienie postaci Franciszka Żwirki – wybitnego pilota, zwycięzcy prestiżowego Challange’u w 1932 roku, który dwukrotnie triumfował również w krakowskich zawodach.

Jako Muzeum, które od lat pielęgnuje pamięć o historii polskiego lotnictwa – zarówno wojskowego, cywilnego, jak i sportowego – z dumą wspieramy inicjatywy promujące lotnicze dziedzictwo. Partnerstwo w zawodach organizowanych przez Aeroklub Krakowski to dla nas nie tylko okazja do wsparcia środowiska lotniczego, ale i kontynuacja misji edukacyjnej.

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom zawodów – zarówno zwycięzcom, jak i organizatorom – i już dziś z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję tego wyjątkowego wydarzenia!

Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji.

Autorami zdjęć są Piotr Fuz i Sebastian Dąbek – fotografowie Aeroklubu Krakowskiego oraz Jarosław Dobrzyński z Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.