Logo Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

80. rocznica Akcji Most III

CZAS TRWANIA:28 / 07 / 2024 - 28 / 07 / 2024
Obchody 80. rocznicy Akcji Most III pod pomnikiem w miejscowości Wał-Ruda

W niedzielę 28 lipca pod Tarnowem nieopodal historycznego lądowiska „Motyl” odbyły się uroczystości z okazji 80. rocznicy Akcji Most III. Część oficjalna miała miejsce pod odrestaurowanym pomnikiem w Wał-Rudzie. Oddano hołd żołnierzom Armii Krajowej i złożono kwiaty. Podczas uroczystości Tomasz Kosecki, Dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, z rąk posłanek Urszuli Nowogórskiej i Anny Pieczarki przyjął pamiątkowy ryngraf wraz z podziękowaniami wystosowanymi przez Ministerstwo Obrony Narodowej za zaangażowanie w obchody 80. rocznicy Akcji Most III.

Następnie w Sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie odbyła się msza św. w intencji bohaterskich lotników, której przewodniczył biskup tarnowski Andrzej Jeż. Po mszy zebrani obejrzeli prezentację grup rekonstrukcji historycznej oraz wysłuchali zapowiedzi książki – wywiadu rzeki z gen. Zdzisławem Baszakiem, autorstwa Anny Brożek, która niebawem ukarze się dzięki staraniom krakowskiego oddziału IPN.

W hangarze w Zabawie można było także podziwiać  fragmenty samolotu Dakota  – takiego jak ten, który wylądował na lądowisku „Motyl” 80 lat temu. Wystawę uświetniły przygotowane i przekazane przez Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie sylwetki załogi 267 Dywizjonu RAF, który wziął udział w Akcji Most III: kpt. Kazimierza Szrajera, pilota Georga Culliforda i radiooperatora Johnego Appelby.

kpt. Kazimierz Szrajer, pilot Georg Culliford i radiooperator John Appelby – czyli załoga 267 Dywizjonu RAF, który wziął udział w Akcji Most III

Nasze starania docenił także ks. Zbigniew Szostak, kustosz Sanktuarium, z wdzięczności za pomoc w przygotowaniu ekspozycji przekazał Dyrektorowi Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie oprawione drobne elementy poszycia samolotu Dakota, którego fragment kadłuba znajduje się na ekspozycji w Zabawie.

Uroczystości rocznicowe zorganizowała gmina Radłów, Światowy Związek Żołnierzy AK i sanktuarium w Zabawie.


fot. Oskar Romaniec, Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie
zdjęcia z wnętrza hangaru w Zabawie oraz z kościoła – własność IPN.