W sobotę – 31 maja 2025 – w naszym Muzeum odbyło się wyjątkowe wydarzenie poświęcone kulisom legendarnej operacji lotniczej z II wojny światowej, podczas której elitarni piloci RAF z 617 Dywizjonu – tzw. Dambusters – zdołali przeprowadzić precyzyjny atak na niemieckie zapory w sercu Zagłębia Ruhry, wykorzystując specjalnie zaprojektowane bomby „skaczące”.
O godzinie 11:00 uczestnicy Odlewniczej Wiosny mieli szansę spotkać się z Łukaszem Sojką – autorem pasjonującej książki „Zatopić III Rzeszę” opowiadającej o brawurowej lotniczej Operacji Chastise, przeprowadzonej przez brytyjski RAF w maju 1943 roku. Jej celem było zniszczenie niemieckich zapór wodnych w Zagłębiu Ruhry, co miało poważnie zakłócić produkcję przemysłową III Rzeszy.
Po spotkaniu zwiedzających zaprosiliśmy na specjalne pokazy w naszej muzealnej sali kinowej z prawdziwymi fotelami lotniczymi – które odbędą się o godzinach: 11:30, 13:00 i 15:00.
Zobaczyć było można „Atak na tamę Sorpe” – poruszający, półgodzinny film typu docu-drama, który rzuca światło na mniej znany epizod jednej z najsłynniejszych operacji powietrznych II wojny światowej – tej samej, która została opisana we wcześniej wspomnianej książce – Operacji Chastise.
Film skupia się na ataku na tamę Sorpe, która – w przeciwieństwie do bardziej znanych zapór Möhne i Eder – została skonstruowana w technologii ziemno-betonowej i była niezwykle trudnym celem. Jej zniszczenie wymagało innego podejścia i precyzyjnego manewrowania bombowcem Avro Lancaster. W precyzyjnym ataku na niemieckie zapory w sercu Zagłębia Ruhry, wykorzystano specjalnie zaprojektowane bomby „skaczące”. To historia odwagi, inżynierskiego geniuszu i wielkiego ryzyka. Ataku na Sorpe dokonała m.in. załoga George’a „Johnny’ego” Johnsona – ostatniego żyjącego uczestnika misji (do grudnia 2022), któremu film został poświęcony.
Produkcja filmu trwała 7 lat i była prowadzona niemal w całości przez jednego artystę cyfrowego, który samodzielnie odpowiadał za modelowanie, animacje, efekty specjalne i montaż. Projekt poprzedziło 9 lat pracy nad cyfrową rekonstrukcją 3D samolotu Lancaster w wersji Dambuster, która ostatecznie posłużyła jako baza wizualna filmu.
Prelekcji oraz pokazom filmu towarzyszyła wystawa malarstwa lotniczego Marka Postlethwaite’a – jednego z nielicznych twórców, którzy z równą biegłością łączą talent artystyczny z głęboką wiedzą historyczną. Jego obrazy, osadzone w realiach historii lotnictwa, wyróżniają się nie tylko perfekcyjną precyzją techniczną i wiernością faktom, ale także wyjątkowym wyczuciem światła i atmosfery. W swoich pracach oddaje niepowtarzalne emocje towarzyszące podniebnym zmaganiom i zachwyt nad lotem. Nic dziwnego, że jego dzieła znajdują się w kolekcjach prywatnych i muzealnych na całym świecie.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia: