Logo Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

Kwalifikacje do FAI Sailplane Grand Prix – polski triumf na podhalańskim niebie

CZAS TRWANIA:21 / 05 / 2025 - 31 / 05 / 2025

Wielkie emocje, widowiskowe wyścigi na niebie i sportowy sukces, który zapamiętamy na długo – tak zakończyły się eliminacje do FAI Sailplane Grand Prix, które w dniach 21–31 maja 2025 roku odbywały się na lotnisku w Nowym Targu. Muzeum Lotnictwa Polskiego z dumą było jednym z partnerów tego prestiżowego wydarzenia, a Dyrektor Muzeum, Tomasz Kosecki, miał zaszczyt wręczyć zwycięzcom specjalne nagrody ufundowane przez naszą instytucję.

Triumf lokalnego mistrza i sukces organizacyjny

Zwycięzcą tegorocznych eliminacji został Stanisław „Stacho” Biela – pilot pochodzący z Podhala, członek Aeroklubu Nowy Targ i jedna z najjaśniejszych postaci polskiego szybownictwa. Awansując do finału 12. edycji Sailplane Grand Prix, który odbędzie się w St. Auban we Francji, udowodnił, że polska szkoła latania wciąż należy do światowej czołówki.

Drugie miejsce przypadło Gintasowi Zube z Litwy, a trzecie Sebastianowi Kawie, który jednak nie stanął na podium, gdyż zmuszony był do lądowania w terenie przygodnym pod górą Klak i nie zdążył na wręczenie nagród.

Warto podkreślić, że zawody zorganizowane przez Aeroklub Nowy Targ były pierwszą imprezą tej rangi na podhalańskim lotnisku od dziesięcioleci. Mimo wyzwań organizacyjnych wydarzenie przebiegło pomyślnie, a zawodnicy z Polski, Austrii, Niemiec, Francji, Słowenii, Słowacji i Litwy chwalili wysoki poziom organizacyjny i atmosferę wydarzenia.

Szybownictwo – polska specjalność i dziedzictwo

Szybownictwo to wyjątkowy sport, który w Polsce ma głębokie korzenie. Nasz kraj może poszczycić się zarówno znakomitymi pilotami, jak i konstruktorami, którzy zapisali się na kartach historii światowego lotnictwa. Muzeum Lotnictwa Polskiego od lat pielęgnuje to dziedzictwo – zarówno w przestrzeni edukacyjnej, jak i wystawienniczej.

Właśnie w duchu tej idei powstaje nowa wystawa stała Muzeum – „Z wiatrem i pod wiatr. Lotnictwo cywilne”, której otwarcie zaplanowaliśmy na niedzielę, 24 sierpnia 2025 r., w ramach obchodów Święta Lotnictwa Polskiego.

szybowce podwieszone przy suficie hangaru lotniczego, w którym powstaje nowa wystawa stała "Z wiatrem i pod wiatr. Lotnictwo cywilne"

Wśród unikatowych eksponatów znajdą się m.in. zabytkowe szybowce: Żaba, Wrona, PW-5 Smyk (prototyp), S-1 Swift (prototyp), a także IS-4 Jastrząb – konstrukcja, która w locie nurkowym osiągała zawrotną prędkość 450 km/h!

Naszym celem jest ukazanie piękna oraz różnorodności cywilnego lotnictwa w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem roli szybownictwa jako sportu łączącego technikę, wyobraźnię i kunszt pilotażu.

Raz jeszcze gratulujemy zwycięzcom FAI Sailplane Grand Prix i trzymamy kciuki za Stanisława Bielę w finale we Francji. Dziękujemy Aeroklubowi Nowy Targ za znakomitą współpracę i zapraszamy wszystkich pasjonatów lotnictwa do odwiedzin naszego Muzeum!

Tymczasem zachęcamy do obejrzenia fotogalerii z kwalifikacji na Lotnisku w Nowym Targu:

Autorem zdjęć jest Sara Straszek, Aeroklub Nowy Targ