Noc w Instytucie Lotnictwa to największa w Polsce nocna impreza edukacyjna, której celem jest popularyzacja sektora lotniczego i kosmicznego oraz promocja zawodów inżynierskich. 13. Noc w Instytucie Lotnictwa odbyła się w piątek 4 października 2024 r. – zaprezentowaliśmy na niej wystawę „Na pomoc walczącej Warszawie. O misjach lotnictwa nad okupowanym krajem w 80. rocznicę wybuch Powstania Warszawskiego”.
Stoisko Muzeum Lotnictwa Polskiego można było odwiedzić w godzinach 17:00 – 23:00 na terenie Instytutu Lotnictwa w Warszawie przy al. Krakowskiej 110. Przygotowaliśmy dla zwiedzających strefę edukacyjno-rekreacyjną, mobilny sklep muzealny, animacje, warsztaty mistrzowskiego składania papierowych samolotów, quizy lotnicze oraz kącik z malowankami dla dzieci.
Można było także obejrzeć wystawę Na pomoc walczącej Warszawie. O misjach lotnictwa nad okupowanym krajem w 80. rocznicę wybuch Powstania Warszawskiego. Na 20 planszach ustawionych w ramach ekspozycji plenerowej zaprezentowano historię zrzutów zaopatrzenia dla Armii Krajowej na terenie całej Polski i dla powstańców, wykonywanych przez załogi polskiej 1586. Eskadry Specjalnego Przeznaczenia oraz dywizjonów brytyjskich, południowoafrykańskich i amerykańskich. Wystawa wspominała również o nacechowanych propagandowo, a w istocie symbolicznych działaniach lotnictwa radzieckiego i 2. Pułku Nocnych Bombowców „Kraków”. Jej wernisaż odbył się 1 sierpnia 2024 r. w ramach muzealnych obchodów 80. rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego.
Noc dla fanów lotnictwa
Impreza organizowana przez Sieć Badawczą Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa jest skierowana do wszystkich wielbicieli lotnictwa, samolotów, kosmosu, nauki, techniki oraz dla tych, którzy są ciekawi świata i lubią aktywnie spędzać czas wolny.
Podczas wydarzenia można było spotkać pilotów cywilnych i wojskowych, spadochroniarzy, przedstawicieli warszawskich lotnisk, inżynierów, astronomów, kosmonautów, naukowców, studentów i wielu innych wspaniałych ludzi. Zaprezentowane zostały obszary związane z lotnictwem, nowymi technologiami, kosmosem, ale nie tylko.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia.
Zdjęcia: Szymon Placha, Muzeum Lotnictwa Polskiego