„Volare”– czyli „latać”. Taki tytuł nosi wystawa prezentująca obrazy Bogumiła Książka, której wernisaż odbył się o godz. 14:00 w gmachu głównym naszego Muzeum jako jedna z atrakcji Święta Lotnictwa Polskiego.
„Volare” to odsłona cyklu „Loty”, pierwotnie zainspirowanego marzeniem chłopskiego wizjonera Jana Wnęka o wzniesieniu się w przestrzeń powietrzną. Malarz posuwa się do zaskakującego eksperymentu w polu swojej dziedziny, sprawdzającego, jak zasady projektowania maszyn latających mogą wpłynąć na efekt malarski.
W przypadku obrazu żywiołem napędzającym jest jednak nie powietrze, a światło – którego rytmy i działanie są immanentną składową „zaistnienia” dzieła.
Popularny w latach 30. XX wieku włoski odłam futuryzmu, tzw. aeropittura, polegał na malowaniu obrazów przez zawodowych artystów na podstawie doświadczenia lotu samolotem i zaobserwowania nieznanych dotąd perspektyw spojrzenia na świat. Natchnione tym, malowane aerografem abstrakcyjne powidoki stały się równorzędnym wymiarem, obok założeń formalnych, obrazów Bogumiła Książka, potęgując wrażenie lekkości i szybowania.
Bogumił Książek jest laureatem m.in. Nagrody im. Witolda Wojtkiewicza 2024 za wystawę „Loty”.
Wydarzeniem towarzyszącym wernisażowi były warsztaty „Latający obraz” zorganizowane w naszym Muzeum przez Galerię Sztuki Współczesnej BWA Sokół Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu.
Podczas warsztatów uczestnicy tworzyli swoje konstrukcje latające – latawce, na których malowali własne obrazy.