Logo Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

Muzeum na Cumulusach

CZAS TRWANIA:14 / 02 / 2025 - 15 / 02 / 2025
fasada stadionu PGE Narodowy

14 lutego na Stadionie PGE Narodowy w Warszawie odbyły się Lotnicze Targi Edukacji i Pracy. Było to jedno z wydarzeń towarzyszących X. edycji plebiscytu Cumulusy. Odwiedzający targi mogli się z nami spotkać na stoisku Muzeum Lotnictwa Polskiego.

Podczas targów nasi edukatorzy i przewodnicy opowiadali o pracy Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie – poszerzaniu zbiorów, nowej ofercie edukacyjnej i ciekawych wystawach czasowych planowanych w roku 2025.

Przewodnik muzeum przy stanowisku MLP na targach

Zainteresowani mogli się także dowiedzieć nieco więcej o powstającej nowej wystawie stałej „Z wiatrem i pod wiatr. Lotnictwo Cywilne”. Planowana wystawa poświęcona będzie lotnictwu cywilnemu, ze szczególnym uwzględnieniem sukcesów polskich lotników sportowych od lat 30. XX wieku. Zwiedzający będą mogli podziwiać około 45 wielkogabarytowych eksponatów, w tym szybowce i samoloty.

Nasze muzealne stoisko oferowało także możliwość skorzystania z oferty sklepu muzealnego i zaopatrzenia się m.in. w unikatowe publikacje z serii Acta Aeronautica Profile.

cztery publikacje muzealne z serii Acta Aeronautica Profilae dotyczące zabytkowych szybowców

Równolegle z targami odbywała się konferencja Cumulusy Conference, podczas której eksperci i liderzy biznesu lotniczego poruszali tematy związane z inwestycjami w polskie lotniska, zastosowaniem dronów oraz systemów antydronowych, innowacjach w general aviation oraz nowymi technologiami w lotnictwie.

15 lutego odbyła się X jubileuszowa gala Cumulusy 2024, podczas której nie zabrakło muzealnych akcentów. Dyrektor naszego Muzeum – pan Tomasz Kosecki miał zaszczyt wręczyć statuetkę w kategorii Wydarzenie Organizator dla Antidotum Airshow Leszno. Nasz instruktor modelarstwa – pan Michał Filas został laureatem kategorii Cumulus Sport, zajmując 9 miejsce.

Tomasz Kosecki, Dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie wręcza nagrodę na scenie podczas uroczystej gali plebiscytu Cumulusy
Tomasz Kosecki, Dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie wręcza nagrodę na scenie podczas uroczystej gali plebiscytu Cumulusy

Gala była fantastyczną okazją do spotkania się z wieloma wybitnymi postaciami polskiego świata lotniczego oraz do promocji naszego Muzeum. „Medal Rady Seniorów Lotnictwa Aeroklubu Polskiego” panu Krzysztofowi Sondejowi wręczył prezes Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa, pan Leszek Mańkowski. Dziękujemy organizatorom na czele z panem Krzysztofem Sondejem za zaproszenie, a wszystkim laureatem gratulujemy sukcesu!