Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie po raz kolejny zostało partnerem wyjątkowego wydarzenia, jakim jest Odlewnicza Wiosna, organizowana przez Krakodlew S.A. To już trzecia edycja tej inspirującej imprezy, która łączy świat przemysłu, technologii i nauki z dobrą zabawą i edukacją dla całej rodziny.
W sobotę, 31 maja 2025 roku, dzieci, młodzież i dorośli mieli okazję wziąć udział w niezwykłym dniu pełnym warsztatów, pokazów i interaktywnych atrakcji.
Wyjątkowym punktem tegorocznej edycji było spotkanie z Krzysztofem Hołowczycem – jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci polskiego motorsportu. Hołowczyc to wielokrotny mistrz Europy w rajdach samochodowych, który w 2015 roku zajął trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej Rajdu Dakar – najlepszy wynik w historii polskich kierowców w tej imprezie.
Podczas wydarzenia opowiadał o swojej pasji, drodze do sukcesu i najważniejszych momentach w karierze. Spotkanie z nim było inspirującą okazją dla wszystkich fanów motoryzacji i technologii.
O godzinie 11:00 uczestnicy Odlewniczej Wiosny mieli szansę spotkać się z Łukaszem Sojką – autorem pasjonującej książki „Zatopić III Rzeszę” opowiadającej o brawurowej lotniczej Operacji Chastise, przeprowadzonej przez brytyjski RAF w maju 1943 roku. Jej celem było zniszczenie niemieckich zapór wodnych w Zagłębiu Ruhry, co miało poważnie zakłócić produkcję przemysłową III Rzeszy.
Po spotkaniu zaprosiliśmy zwiedzających na specjalne pokazy w naszej muzealnej sali kinowej z prawdziwymi fotelami lotniczymi.
Zobaczyć było można „Atak na tamę Sorpe” – poruszający, półgodzinny film typu docu-drama, który rzuca światło na mniej znany epizod jednej z najsłynniejszych operacji powietrznych II wojny światowej – tej samej, która została opisana we wcześniej wspomnianej książce – Operacji Chastise.
Film skupia się na ataku na tamę Sorpe, która – w przeciwieństwie do bardziej znanych zapór Möhne i Eder – została skonstruowana w technologii ziemno-betonowej i była niezwykle trudnym celem. Jej zniszczenie wymagało innego podejścia i precyzyjnego manewrowania bombowcem Avro Lancaster. W precyzyjnym ataku na niemieckie zapory w sercu Zagłębia Ruhry, wykorzystano specjalnie zaprojektowane bomby „skaczące”. To historia odwagi, inżynierskiego geniuszu i wielkiego ryzyka. Ataku na Sorpe dokonała m.in. załoga George’a „Johnny’ego” Johnsona – ostatniego żyjącego uczestnika misji (do grudnia 2022), któremu film został poświęcony.
Produkcja filmu trwała 7 lat i była prowadzona niemal w całości przez jednego artystę cyfrowego, który samodzielnie odpowiadał za modelowanie, animacje, efekty specjalne i montaż. Projekt poprzedziło 9 lat pracy nad cyfrową rekonstrukcją 3D samolotu Lancaster w wersji Dambuster, która ostatecznie posłużyła jako baza wizualna filmu.
Prelekcji oraz pokazom filmu towarzyszyła wystawa malarstwa lotniczego Marka Postlethwaite’a – jednego z nielicznych twórców, którzy z równą biegłością łączą talent artystyczny z głęboką wiedzą historyczną. Jego obrazy, osadzone w realiach historii lotnictwa, wyróżniają się nie tylko perfekcyjną precyzją techniczną i wiernością faktom, ale także wyjątkowym wyczuciem światła i atmosfery. W swoich pracach oddaje niepowtarzalne emocje towarzyszące podniebnym zmaganiom i zachwyt nad lotem. Nic dziwnego, że jego dzieła znajdują się w kolekcjach prywatnych i muzealnych na całym świecie.
Organizatorem Odlewniczej Wiosny był Krakodlew S.A. – jedna z największych i najbardziej doświadczonych firm odlewniczych w Polsce. Specjalizuje się w produkcji ciężkich odlewów staliwnych i żeliwnych dla przemysłu energetycznego, górniczego, hutniczego i maszynowego. Dzięki nowoczesnemu zapleczu technologicznemu, własnemu biuru projektowemu i wysoko wykwalifikowanej kadrze, firma realizuje zarówno standardowe, jak i najbardziej wymagające projekty inżynieryjne.
Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia: