Logo Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

Prelekcja o Janie Wnęku – prekursorze polskiego lotnictwa

CZAS TRWANIA:11 / 12 / 2024 - 11 / 12 / 2024
Prelekcja Dyrektora Muzeum Lotnictwa Polskiego o Janie Wnęku w Małopolskim Centrum Nauki Cogiteon

O Janie Wnęku, który wg relacji mieszkańców Odporyszowa wykonywał pierwsze lotu na własnoręcznie skonstruowanych „skrzydłach” a długo przed dokonaniami Ottona Lilienthala opowiadał Tomasz Kosecki, Dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego. Prelekcja odbyła się w ramach projektu „Wielcy z Małopolski”, którego tegorocznym partnerem było nasze Muzeum.

Jan Wnęk żył w latach 1828-1869 w małopolskiej wsi Odporyszów. Był nie tylko cieślą i rzeźbiarzem pochodzenia chłopskiego, ale i konstruktorem samoukiem, któremu przypisuje się pierwszy polski projekt „lotni”.

Jak wynika z relacji mieszkańców Odporyszowa, odbywał on loty nad okolicą na własnoręcznie skonstruowanych skrzydłach. Przypisuje mu się wielokrotne loty ślizgowe wykonywane w latach 1866 – 1869. Jeden z takich lotów w 1869 roku zakończył się dla Wnęka tragicznym upadkiem, który doprowadził do jego śmierci.

Niestety nie zachowały się żadne rysunki konstrukcyjne skrzydeł nazwanych lotami, same skrzydła ani fotografie uwieczniające moment lotu. Jednak w krakowskim Muzeum Etnograficznym można zobaczyć koncepcyjny model skrzydeł Jana Wnęka autorstwa Zdzisława Szewczyka i Marty Gąsowskiej pochodzący z 1956 r.

Model skrzydeł Jana Wnęka

Prelekcję o małopolskim „chłopskim potomku Ikara” wygłosił Tomasz Kosecki, Dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

Prelekcja Tomasza Koseckiego, Dyrektora Muzeum Lotnictwa Polskiego o Janie Wnęku w Małopolskim Centrum Nauki Cogiteon

Odbyła się ona w ramach projektu „Wielcy z Małopolski”, którego bohaterami są małopolscy twórcy przełomowych odkryć i wynalazków oraz artyści zasłużeni dla rozwoju polskiej i światowej kultury. Partnerem tegorocznej edycji wydarzenia było Muzeum Lotnictwa Polskiego.

Oprócz postaci Jana Wnęka osobami, których historie przybliżono szerszym rzeszom odbiorców w 2024 r. byli:

  • Maria Ritter
  • prof. Roman Stopa
  • Władysław hr. Zamoyski

Więcej na temat projektu można znaleźć na stronie „Wielcy z Małopolski”.