W piątek 20 grudnia odbył się wernisaż wystawy czasowej przedstawiającej sylwetkę Szczepana Grzeszczyka, przedwojennego konstruktora szybowcowego, pilota szybowcowego i samolotowego, instruktora i popularyzatora szybownictwa. Założyciela szkoły szybowcowej w Bezmiechowej.
Wystawę otworzył Tomasz Kosecki, Dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego.
Naszym obowiązkiem jako Muzeum, jest nie tylko chronić i zachowywać artefakty będące świadkami historii, ale także przybliżać publiczności sylwetki wybitnych ludzi, którzy tę historię tworzyli. – mówił Dyrektor.
Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z wernisażu:
Na 12 planszach bogato ilustrowanych licznymi zdjęciami archiwalnymi zaprezentowano życiorys wybitnego polskiego szybownika i konstruktora, jego dokonania konstrukcyjne oraz opisy skonstruowanych przez niego szybowców.
13 marca 1928 r. Szczepan Grzeszczyk przeprowadził lot na amatorskim szybowcu CW-I, a 26 maja tego samego roku podczas pierwszej zorganizowanej przez siebie Wyprawy Szybowcowej ZASPL na Łysą Górę k. Złoczowa ustanowił dwa krajowe rekordy szybowcowe: czas lotu (4 min 13 s) i wysokość (40 m). To osiągnięcie dowiodło, że Polska dysponuje warunkami sprzyjającymi szybownictwu, co zapoczątkowało jego dynamiczny rozwój.
W gablocie zaprezentowane zostały również oryginalne fotografie, album, dokumenty i rysunki konstrukcyjne Szczepana Grzeszczyka.
Zapraszamy do zwiedzania!
Mecenasem wystawy jest Kraków Airport.
Autorzy zdjęć:
Zuzanna Kaczorowska
Szymon Placha