Logo Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

Wernisaż wystawy „Niebo i Morze” na 100-lecie czasopisma „Morze”

CZAS TRWANIA:16 / 11 / 2024 - 16 / 11 / 2024
w prawej części zdjęcia widać plakat wystawy oparty na sztaligach, w centrum klaszczących ludzi

W sobotę 16 listopada 2024 roku, w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie odbył się uroczysty wernisaż wystawy „Niebo i Morze” zorganizowanej z okazji stulecia istnienia czasopisma. Wystawa powstała we współpracy ze Stowarzyszeniem Marynistów Polskich i będzie dostępna w hangarze głównym Muzeum Lotnictwa Polskiego do 14 grudnia 2024.

Wernisaż odbył się w szczególnym miejscu, na terenie pierwszego lotniska Rzeczypospolitej. Wzięli w nim udział czytelnicy czasopisma, ludzie morza, artyści oraz pasjonaci żeglarstwa.

Historia czasopisma

Pierwszy egzemplarz „Morza” został wydany w czasach międzywojennych, w listopadzie 1924 roku. Czasopismo było wtedy organem Ligii Morskiej i Rzecznej, później przemianowanej  Ligę Morską i Kolonialną – tę samą, która czyniła starania, by Madagaskar stał się polską kolonią. „Morze” szybko zdobywało popularność, w sierpniu 1939 roku nakład wynosił już 254 tys. egzemplarzy.

Po zakończeniu II wojny światowej „Morze” wychodziło w nowej, komunistycznej rzeczywistości. Mimo obowiązkowych akcentów propagandowych redakcja umiejętnie przemycała wartościowe treści, stanowiąc dla czytelników swoiste okno na świat. W tym trudnym okresie na jej czele stanął Jerzy Miciński, legendarny redaktor naczelny, który – chociaż z uwagi na zdrowie nie mógł zostać czynnym marynarzem – publikowanymi treściami ukształtował kilka pokoleń ludzi morza.

W latach 90. czasopismo podupadło, okresowo wstrzymywano jego wydawanie. W 2019 roku reaktywował je obecny wydawca, firma Charter Navigator, zajmująca się czarterami jachtów na wszystkich morzach świata.

Obecna redakcja dba o zachowanie dawnej formy czasopisma, utrzymuje najciekawsze działy, zaś forma graficzna i stylistyka każdego numeru ściśle nawiązują do „Morza” sprzed kilkudziesięciu lat. Nie zmieniły się także zagadnienia poruszane przez redakcję – jest to szeroko pojęta tematyka morska, począwszy od spraw społeczno-gospodarczych, przez sport, historię, ciekawostki ze świata, aż po sztukę.

Wyjątkowy wernisaż

Uroczystość rozpoczęła się od wystąpienia redaktora naczelnego czasopisma, Marcina Busia, który podziękował czytelnikom, autorom i wszystkim współpracownikom za wkład w rozwój „Morza” oraz przybliżył historię czasopisma. Następnie zaprezentowano wystawę obrazów przygotowanych specjalnie na tę okazję przez artystów zrzeszonych w Stowarzyszeniu Marynistów Polskich.

Podczas uroczystości zaprezentowano także dzieła dawnych ilustratorów „Morza” – Adama Werki, Jerzego Flisaka oraz Lecha Eustachego Karłowskiego.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął prezydent miasta Krakowa, pan Aleksander Miszalski.

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z wydarzenia:

Autorem zdjęć jest Artur Wołoch.