Festiwal Kultury Wrażliwej to jedyne w swoim rodzaju wydarzenie w Małopolsce, które udowadnia, że kultura jest dostępna dla wszystkich. Kilkadziesiąt instytucji z całego województwa, wśród nich muzea, teatry i ośrodki muzyczne, zaprezentowało ofertę kulturalną przeznaczoną dla każdego. W trakcie festiwalu można było obejrzeć inkluzywne wystawy i spektakle, wziąć udział w pokazach filmowych, koncertach, spotkaniach i warsztatach. W ramach Festiwalu przeprowadziliśmy „wrażliwe oprowadzanie” po naszym Muzeum!
Z dumą i radością informujemy, że po raz drugi wzięliśmy udział w Festiwalu Kultury Wrażliwej!
Co to oznacza? Że w środę 25 września o godzinie 11:00 odbyło się „wrażliwe oprowadzania” po wszystkich ekspozycjach naszego Muzeum.
Co to jest „wrażliwe oprowadzanie”? To forma zwiedzania zaplanowana z myślą o dostępności dla osób z niepełnosprawnościami oraz tych, które napotykają trudności w uczestnictwie w tradycyjnych formach kultury.
Przez prawie półtorej godziny osoby z niepełnosprawnościami oraz te, które napotykają trudności w uczestnictwie w tradycyjnych formach kultury, mogły zwiedzać nasze ekspozycje w sposób dostosowany do swoich potrzeb.
„Wrażliwe oprowadzania” realizujemy nie tylko w ramach Festiwalu – również na co dzień serdecznie zapraszamy na wyjątkowe zwiedzania dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych – aby umówić się na takie oprowadzanie z przewodnikiem, wystarczy wysłać maila na adres deum@muzeumlotnictwa.pl
Więcej na temat Festiwalu Kultury Wrażliwej
Podczas drugiej edycji Festiwalu Kultury Wrażliwej przez 11 dni (od 22 września do 2 października) 25 instytucji Kultury Województwa Małopolskiego realizowało kilkadziesiąt wydarzeń – spektakli, koncertów, warsztatów, wystaw, etc. – zaplanowanych z myślą o pełnej dostępności dla osób z niepełnosprawnościami.
Wydarzenia odbywały w takich miejscowościach, jak: Alwernia, Gorlice, Kraków, Krynica-Zdrój, Lusławice, Nowa Sącz, Oświęcim, Tarnów, Wadowice, Wierzchosławice, Wygiełzów, Zakopane i Zubrzyca Górna.
Festiwal Kultury Wrażliwej to nie tylko możliwość uczestnictwa w wyjątkowych wydarzeniach kulturalnych, ale także szansa na zwiększenie świadomości na temat inkluzywności w kulturze.
Dostęp do kultury przysługuje każdemu. Wspólnie udowadniamy, że w Małopolsce jest ona dostępna na wyciągnięcie ręki.
Zachęcamy do obejrzenia fotogalerii: