Logo Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

Projekt „Heksagon” nabiera tempa!

DATA:14 / 02 / 2024
Projekt "Heksagon" nabiera tempa - zdjecie z placu budowy

Budowa nowego hangaru „Heksagon” idzie pełną parą. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z placu budowy, na których można zobaczyć znaczne postępy. Konstrukcja jest już obecnie przykryta, ściany boczne stoją, a niedługo rozpoczną się prace wewnątrz budynku. Zabezpieczony jest też zabytkowy fragment oryginalnej konstrukcji Hangaru nr 5 zniszczonego w 1945 roku.

Wszystko idzie zgodnie z planem – termin zakończenia budowy to lipiec 2024.

Postępują także prace nad nową wystawą, która zostanie zaprezentowana we wnętrzu „Heksagonu”, czyli aż 2613 m2 wraz z antresolą 665 m2!

Wystawa „Z wiatrem i pod wiatr – lotnictwo cywilne w Polsce” to ekspozycja prezentująca rolę i osiągnięcia lotnictwa cywilnego w Polsce. Cały czas pozyskujemy nowe eksponaty w ramach darów lub depozytów od lotników i ich rodzin, kolekcjonerów, pasjonatów lotnictwa.

Dlatego zachęcamy do przekazania Muzeum pamiątek związanych z działalnością lotnictwa sportowego, pasażerskiego, rolniczego, ratunkowego czy rekreacyjnego, a w szczególności: trofea sportowe, fotografie, dokumenty, odznaki, odznaczenia, mundury i kombinezony, jak również zapisy wspomnień.

Otwarcie przestrzeni dla publiczności planowane jest na 2025 rok. Wszyscy z niecierpliwością czekamy, aby zaprezentować blisko 40 unikatowych statków powietrznych, w tym szybowców, oraz nową wystawę o lotnictwie cywilnym!

fot. Anna Kaczmarz (dziennikpolski24.pl)

Projekt w 2022 roku uzyskał dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych – edycja II w wysokości 21,4 mln zł brutto. Łączny koszt budowy to blisko 24,6 mln zł. Wkład własny i koszty obsługi inwestycyjnej o wartości ponad 3 mln zł pokryje Województwo Małopolskie.

Zachęcamy także do przeczytania artykułu i obejrzenia krótkiego materiału filmowego, w którym o Heksagonie opowiada Dyrektor Tomasz Kosecki.