Logo Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

Muzeum Lotnictwa Polskiego

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie – instytucja kultury Województwa Małopolskiego - jest nie tylko skarbcem historii, ale także miejscem, gdzie przeszłość spotyka się z przyszłością, inspirując kolejne pokolenia do odkrywania i czerpania z bogatej tradycji lotniczej Małopolski, Polski, Europy i świata. Zapraszamy wspólnie z nami do odbycia pasjonującej podróży przez dzieje awiacji i odkrywania nie tylko niezwykłych eksponatów, ale i poznania szerszego kontekstu kulturowego. Wszak każdy z naszych obiektów - od narodzin nowoczesnej ery lotnictwa po współczesność - stanowi kulminację osiągnięć technologicznych i produkcyjnych. Każdy obiekt czy muzealium jest krystalizacją ducha pasji i jest pomnikiem poświęcenia na rzecz wolności ukazanym w nowoczesnym kontekście dawnego lotniska.

Misja Muzeum

Misja strategiczna Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie w perspektywie lat 2022-2030 zakłada działania na następujących zdefiniowanych obszarach:

  • upowszechnianie wiedzy o historii lotnictwa poprzez gromadzenie, konserwację, eksponowanie i opracowywanie zbiorów obejmujących materialne i niematerialne ślady dziejów lotnictwa;
  • dokumentowanie osiągnięć polskiej i zagranicznej myśli technicznej dotyczącej lotnictwa oraz sukcesów polskich lotników;
  • prowadzenie różnych form edukacji skierowanej do szerokiego spektrum odbiorców, muzealnej oferty z uwzględnieniem najnowszych osiągnięć techniki oraz potrzeb współczesnego odbiorcy;
  • odbudowywanie kultury pamięci, kształtowanie tożsamości lokalnej i narodowej, połączonej ideą krzewienia postaw patriotycznych;
  • tworzenie dla szerokiego grona odbiorców alternatywnej, interesującej formy spędzania wolnego czasu powiązanej z realizacją lotniczej i historycznej pasji;
  • kreowanie warunków umożliwiających współczesnemu odbiorcy zdobywanie wiedzy na temat techniki lotniczej pozwalającej rozwijać umiejętność twórczego działania.
Fotografia przedstawiająca wejście do Gmachu Głównego Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

Działalność Muzeum

Muzeum Lotnictwa prowadzi działalność wystawienniczą, edukacyjną, naukową, wydawniczą i konserwatorską w celu udostępniania, ochrony i popularyzacji zabytków techniki lotniczej oraz innych artefaktów związanych z lotnictwem, jak dokumenty, mundury, elementy wyposażenia lotniczego i odznaczenia.

Edukacja
Fotografia przedstawiająca ekspozycje wenwątrz Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

Zbiory i eksponaty (wystawy)

Nasze muzeum łączy historię z technologią, zapewniając niezapomniane doświadczenia dla wszystkich odwiedzających. Wystawy zabiorą Cię w niezwykłą podróż przez historyczne dziedzictwo lotnicze. Zobacz 250 statków powietrznych i 124 silników, i przekonaj się, jak pasjonujące może być lotnictwo.

Wystawy stałe Wystawy czasowe
Fotografia przedstawiająca wydarzenie które odbyło się w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

Wydarzenia i Projekty Muzeum

Muzeum Lotnictwa organizuje liczne wystawy czasowe w formie stacjonarnej i online, konkursy z nagrodami, promocje książek, realizuje filmy edukacyjne, udostępniane w Internecie, oraz cykl niedzielnych wykładów – Spotkania przy samolocie – w formie stacjonarnej i online oraz zajęcia edukacyjne dla dzieci, młodzieży i studentów.

Wydarzenia

Przewodnik po atrakcjach

Uzyskaj informacje o tym, jak do nas dotrzeć. Zobacz interaktywną mapę z kluczowymi eksponatami. Zapewnij sobie niezapomniane doświadczenie, zagłębiając się w historię i technologię lotnictwa.

czytaj wiecej

Sklep z pamiątkami

Odkryj nasz sklep online z pamiątkami muzealnymi i literaturą o lotnictwie! Zobacz szeroki wybór unikatowych produktów – od ekskluzywnych upominków po fachowe publikacje.

czytaj wiecej