Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej aplikacji mobilnej zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do aplikacji mobilnej Audioprzewodnik po Muzeum Lotnictwa Polskiego.
Aplikacja mobilna jest zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.
Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.
W przypadku problemów z dostępnością aplikacji mobilnej prosimy o kontakt. Osobą kontaktową jest Sylwia Przywora, sylwia.przywora@muzeumlotnictwa.pl. Kontaktować można się także dzwoniąc na numer telefonu 789 059 943. Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać skargi na brak zapewnienia dostępności.
Każdy ma prawo:
Żądanie musi zawierać:
Rozpatrzenie zgłoszenia powinno nastąpić niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 7 dni. Jeśli w tym terminie zapewnienie dostępności albo zapewnienie dostępu w alternatywnej formie nie jest możliwe, nastąpi najdalej w ciągu 2 miesięcy od daty zgłoszenia.
W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie może złożyć skargę w sprawie zapewniania dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej, lub aplikacji mobilnej. Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich.
Z przystanku tramwajowego „Muzeum Lotnictwa” można dojechać do budynku na wózku, korzystając z szerokiej alejki. Jeśli chcesz przyjechać samochodem i masz identyfikator osoby niepełnosprawnej, możesz wcześniej zarezerwować miejsce. Wtedy możesz wjechać przed główny budynek muzeum i zaparkować blisko wejścia. Aby zarezerwować miejsce, zadzwoń do koordynatora ds. dostępności pod numer 789-059-943. Parking nie jest ogólnodostępny. Obok muzeum są dwa miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych. Możesz wejść na teren muzeum z psem przewodnikiem.
Do głównego budynku Muzeum Lotnictwa Polskiego mogą wjechać osoby na wózku. Wejście zlokalizowane jest na parterze, nie ma schodów, progów, a teren jest płaski i utwardzony. Drzwi i ściany szklane nie są oznaczone taśmą kontrastową.
Gmach Główny ma 2 piętra. Budynek wyposażony jest w windę, która ma przyciski z alfabetem Braille’a i komunikaty głosowe. Na najwyższym piętrze są biura, a na drugim znajduje się sala konferencyjna, która jest przystosowana dla osób z niepełnosprawnościami. W pobliżu są toalety, w tym jedna z przewijakiem. Można też skorzystać z kuchni, aby podgrzać posiłek.
Na parterze jest kasa biletowa, sklep i wystawa. W kasie można wypożyczyć wózki, lupy powiększające i słuchawki wyciszające. Obok kasy jest mapa tyflograficzna. Na parterze jest również toaleta dla osób z niepełnosprawnościami, która ma alarm do wezwania pomocy. Jest też miejsce wyciszenia, w którym mogą odpocząć osoby wrażliwe na bodźce. Muzeum ma szerokie, utwardzone alejki, co ułatwia poruszanie się zwiedzającym. Instytucja nie jest wyposażona w dźwiękowe systemy nawigacji dla osób niewidomych.
Przestrzeń pozbawiona jest barier architektonicznych i wzniesień. Cały teren zlokalizowany jest na poziomie gruntu i można go zwiedzić poruszając się szerokimi, utwardzonymi alejkami. Na ekspozycji plenerowej znajdują się również ławki umożliwiające odpoczynek.
Ekspozycje ,,Skrzydła Wielkiej Wojny”, „Zimna Wojna”, „Metamuzeum” znajdują się na poziomie gruntu i są dostępne dla osób poruszających się na wózkach, po przez brak progów lub zastosowanie najazdów.
Do hangaru „Ludzie i skrzydła XX wieku”, osobom na wózku zalecamy wejście i wyjście tylko drzwiami wejściowymi. Drzwi wyjściowe mają wysoki próg, nie ma najazdu. W hangarze znajduje się antresola widokowa, na którą można dostać się za pomocą platformy pionowej z oznaczonymi przyciskami z alfabetem Braille’a. Nawierzchnia budynku jest utwardzona i płaska.
Przy drzwiach wejściowych hangaru „Archeologia Lotnictwa” zastosowano najazd. Mimo to do pokonania jest próg o wysokości 2cm. Nawierzchnia budynku jest utwardzona i płaska.
Budynek przeznaczony na potrzeby działania Klubu Seniora i dla uczestników warsztatów modelarskich w godzinach trwania zajęć. Przy drzwiach wejściowych zastosowano najazd. Mimo to do pokonania jest próg o wysokości 2 cm. W budynku znajduje się toaleta dla osób niepełnosprawnych. Nawierzchnia budynku jest utwardzona i płaska.
Audioprzewodnik po Muzeum Lotnictwa Polskiego ma formę karty z kodem QR, którą można zakupić w muzealnej kasie lub muzealnym sklepiku. Karta ta umożliwia odtworzenie na własnym telefonie prezentacji ekspozycji w której znajdują się zdjęcia, mapy, ciekawostki na temat samolotów. Bez potrzeby zajmowania dodatkowego miejsca, bez instalowania aplikacji – po prostu skanujesz i masz. Do wielokrotnego użycia w obrębie jednego aparatu, także po wyjściu z Muzeum. Każda karta jest zarówno w wersji polskiej, angielskiej i ukraińskiej.