Logo Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

Deklaracja dostępności aplikacji multimedialnej

Deklaracja dostępności

Informacje ogólne

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej aplikacji mobilnej zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do aplikacji mobilnej Audioprzewodnik po Muzeum Lotnictwa Polskiego.

  • Data publikacji aplikacji mobilnej:
  • Data ostatniej istotnej aktualizacji:

Status pod względem zgodności z ustawą

Aplikacja mobilna jest zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.

Przygotowanie deklaracji w sprawie dostępności

  • Data sporządzenia deklaracji:
  • Data ostatniego przeglądu deklaracji:

Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.

Informacje zwrotne i dane kontaktowe

W przypadku problemów z dostępnością aplikacji mobilnej prosimy o kontakt. Osobą kontaktową jest Sylwia Przywora, sylwia.przywora@muzeumlotnictwa.pl. Kontaktować można się także dzwoniąc na numer telefonu 789 059 943. Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać skargi na brak zapewnienia dostępności.

Każdy ma prawo:

  • zgłosić uwagi dotyczące dostępności cyfrowej aplikacji mobilnej lub jej elementu,
  • zgłosić żądanie zapewnienia dostępności cyfrowej aplikacji mobilnej lub jej elementu,
  • wnioskować o udostępnienie niedostępnej informacji w innej alternatywnej formie.

Żądanie musi zawierać:

  • dane kontaktowe osoby zgłaszającej,
  • wskazanie aplikacji mobilnej lub elementu aplikacji mobilnej, którego dotyczy żądanie,
  • wskazanie dogodnej formy udostępnienia informacji, jeśli żądanie dotyczy udostępnienia w formie alternatywnej informacji niedostępnej.

Rozpatrzenie zgłoszenia powinno nastąpić niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 7 dni. Jeśli w tym terminie zapewnienie dostępności albo zapewnienie dostępu w alternatywnej formie nie jest możliwe, nastąpi najdalej w ciągu 2 miesięcy od daty zgłoszenia.

Skargi i odwołania

W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie może złożyć skargę w sprawie zapewniania dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej, lub aplikacji mobilnej. Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Dostępność architektoniczna

Otoczenie muzeum

Z przystanku tramwajowego „Muzeum Lotnictwa” można dojechać do budynku na wózku, korzystając z szerokiej alejki. Jeśli chcesz przyjechać samochodem i masz identyfikator osoby niepełnosprawnej, możesz wcześniej zarezerwować miejsce. Wtedy możesz wjechać przed główny budynek muzeum i zaparkować blisko wejścia. Aby zarezerwować miejsce, zadzwoń do koordynatora ds. dostępności pod numer 789-059-943. Parking nie jest ogólnodostępny. Obok muzeum są dwa miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych. Możesz wejść na teren muzeum z psem przewodnikiem.

Gmach Główny

Do głównego budynku Muzeum Lotnictwa Polskiego mogą wjechać osoby na wózku. Wejście zlokalizowane jest na parterze, nie ma schodów, progów, a teren jest płaski i utwardzony. Drzwi i ściany szklane nie są oznaczone taśmą kontrastową.

Gmach Główny ma 2 piętra. Budynek wyposażony jest w windę, która ma przyciski z alfabetem Braille’a i komunikaty głosowe. Na najwyższym piętrze są biura, a na drugim znajduje się sala konferencyjna, która jest przystosowana dla osób z niepełnosprawnościami. W pobliżu są toalety, w tym jedna z przewijakiem. Można też skorzystać z kuchni, aby podgrzać posiłek.

Na parterze jest kasa biletowa, sklep i wystawa. W kasie można wypożyczyć wózki, lupy powiększające i słuchawki wyciszające. Obok kasy jest mapa tyflograficzna. Na parterze jest również toaleta dla osób z niepełnosprawnościami, która ma alarm do wezwania pomocy. Jest też miejsce wyciszenia, w którym mogą odpocząć osoby wrażliwe na bodźce. Muzeum ma szerokie, utwardzone alejki, co ułatwia poruszanie się zwiedzającym. Instytucja nie jest wyposażona w dźwiękowe systemy nawigacji dla osób niewidomych.

Ekspozycja Plenerowa

Przestrzeń pozbawiona jest barier architektonicznych i wzniesień. Cały teren zlokalizowany jest na poziomie gruntu i można go zwiedzić poruszając się szerokimi, utwardzonymi alejkami. Na ekspozycji plenerowej znajdują się również ławki umożliwiające odpoczynek.

Hangary

Ekspozycje ,,Skrzydła Wielkiej Wojny”, „Zimna Wojna”, „Metamuzeum” znajdują się na poziomie gruntu i są dostępne dla osób poruszających się na wózkach, po przez brak progów lub zastosowanie najazdów.

Do hangaru „Ludzie i skrzydła XX wieku”, osobom na wózku zalecamy wejście i wyjście tylko drzwiami wejściowymi. Drzwi wyjściowe mają wysoki próg, nie ma najazdu. W hangarze znajduje się antresola widokowa, na którą można dostać się za pomocą platformy pionowej z oznaczonymi przyciskami z alfabetem Braille’a. Nawierzchnia budynku jest utwardzona i płaska.

Przy drzwiach wejściowych hangaru „Archeologia Lotnictwa” zastosowano najazd. Mimo to do pokonania jest próg o wysokości 2cm. Nawierzchnia budynku jest utwardzona i płaska.

Kancelaria

Budynek przeznaczony na potrzeby działania Klubu Seniora i dla uczestników warsztatów modelarskich w godzinach trwania zajęć. Przy drzwiach wejściowych zastosowano najazd. Mimo to do pokonania jest próg o wysokości 2 cm. W budynku znajduje się toaleta dla osób niepełnosprawnych. Nawierzchnia budynku jest utwardzona i płaska.

Informacje dodatkowe

Audioprzewodnik po Muzeum Lotnictwa Polskiego ma formę karty z kodem QR, którą można zakupić w muzealnej kasie lub muzealnym sklepiku. Karta ta umożliwia odtworzenie na własnym telefonie prezentacji ekspozycji w której znajdują się zdjęcia, mapy, ciekawostki na temat samolotów. Bez potrzeby zajmowania dodatkowego miejsca, bez instalowania aplikacji – po prostu skanujesz i masz. Do wielokrotnego użycia w obrębie jednego aparatu, także po wyjściu z Muzeum. Każda karta jest zarówno w wersji polskiej, angielskiej i ukraińskiej.