Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, al. Jana Pawła II 39, 31-864 Kraków zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.
Deklaracja Dostępności dotyczy strony internetowej www.muzeumlotnictwa.pl
Ta strona internetowa jest częściowo zgodna z załącznikiem do ustawy o dostępności cyfrowej z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności i wyłączeń wymienionych poniżej:
Stale szukamy rozwiązania, aby na bieżąco polepszać dostępność cyfrową.
W razie potrzeby skorzystania z materiałów wymienionych powyżej, przez osoby ze szczególnymi potrzebami, prosimy o kontakt pod adresem sylwia.przywora@muzeumlotnictwa.pl – dołożymy wszelkich starań, aby jak najlepiej umożliwić do nich dostęp.
Powody wyłączenia:
Dokładamy wszelkich starań, aby strona internetowa Muzeum Lotnictwa Polskiego była systematycznie dostosowywana do zgodności z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.
Data sporządzenia deklaracji: 28.11.2024 r.
Data ostatniej aktualizacji deklaracji: 28.03.2025 r.
Deklaracja została sporządzona na podstawie oświadczenia wykonawcy strony internetowej
Raport dostępności cyfrowej Muzeum Lotnictwa Polskiego 09.04.2025 (.pdf)
Oprócz możliwości korzystania ze standardowych skrótów klawiszowych, na naszej stronie internetowej można również używać:
KLAWISZ | FUNKCJA |
“R” | Odświeżenie strony |
“S” | Otwarcie okna modalnego wyszukiwarki |
“H” | Przejście na stronę główną |
“Backspace” lub “B” | Przejście do poprzedniej strony |
Audioprzewodnik po Muzeum Lotnictwa w Krakowie
Aplikacja mobilna jest zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.
Deklaracja dostępności aplikacji mobilnej
Z przystanku tramwajowego „Muzeum Lotnictwa” można dojechać do budynku na wózku, korzystając z szerokiej alejki. Jeśli chcesz przyjechać samochodem i masz identyfikator osoby niepełnosprawnej, możesz wcześniej zarezerwować miejsce. Wtedy możesz wjechać przed główny budynek muzeum i zaparkować blisko wejścia. Aby zarezerwować miejsce, zadzwoń do koordynatora ds. dostępności pod numer 789-059-943. Parking nie jest ogólnodostępny. Obok muzeum są dwa miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych. Możesz wejść na teren muzeum z psem przewodnikiem.
Do głównego budynku Muzeum Lotnictwa Polskiego mogą wjechać osoby na wózku. Wejście zlokalizowane jest na parterze, nie ma schodów, progów, a teren jest płaski i utwardzony. Drzwi i ściany szklane nie są oznaczone taśmą kontrastową.
Gmach Główny ma 2 piętra. Budynek wyposażony jest w windę, która ma przyciski z alfabetem Braille’a i komunikaty głosowe. Na najwyższym piętrze są biura, a na drugim znajduje się sala konferencyjna, która jest przystosowana dla osób z niepełnosprawnościami. W pobliżu są toalety, w tym jedna z przewijakiem. Można też skorzystać z kuchni, aby podgrzać posiłek.
Na parterze jest kasa biletowa, sklep i wystawa. W kasie można wypożyczyć wózki, lupy powiększające i słuchawki wyciszające. Obok kasy jest mapa tyflograficzna. Na parterze jest również toaleta dla osób z niepełnosprawnościami, która ma alarm do wezwania pomocy. Jest też miejsce wyciszenia, w którym mogą odpocząć osoby wrażliwe na bodźce. Muzeum ma szerokie, utwardzone alejki, co ułatwia poruszanie się zwiedzającym. Instytucja nie jest wyposażona w dźwiękowe systemy nawigacji dla osób niewidomych.
Przestrzeń pozbawiona jest barier architektonicznych i wzniesień. Cały teren zlokalizowany jest na poziomie gruntu i można go zwiedzić poruszając się szerokimi, utwardzonymi alejkami. Na ekspozycji plenerowej znajdują się również ławki umożliwiające odpoczynek.
Ekspozycje ,,Skrzydła Wielkiej Wojny”, „Zimna Wojna”, „Metamuzeum” znajdują się na poziomie gruntu i są dostępne dla osób poruszających się na wózkach, po przez brak progów lub zastosowanie najazdów.
Do hangaru „Ludzie i skrzydła XX wieku”, osobom na wózku zalecamy wejście i wyjście tylko drzwiami wejściowymi. Drzwi wyjściowe mają wysoki próg, nie ma najazdu. W hangarze znajduje się antresola widokowa, na którą można dostać się za pomocą platformy pionowej z oznaczonymi przyciskami z alfabetem Braille’a. Nawierzchnia budynku jest utwardzona i płaska.
Przy drzwiach wejściowych hangaru „Archeologia Lotnictwa” zastosowano najazd. Mimo to do pokonania jest próg o wysokości 2cm. Nawierzchnia budynku jest utwardzona i płaska.
Budynek przeznaczony na potrzeby działania Klubu Seniora i dla uczestników warsztatów modelarskich w godzinach trwania zajęć. Przy drzwiach wejściowych zastosowano najazd. Mimo to do pokonania jest próg o wysokości 2 cm. W budynku znajduje się toaleta dla osób niepełnosprawnych. Nawierzchnia budynku jest utwardzona i płaska.
Muzeum Lotnictwa Polskiego ma biletomat przy wejściu głównym. Jest on przygotowany dla osób słabowidzących, ponieważ można zmienić rozmiar czcionki i kontrast. Jest też wygodny dla osób na wózku, bo przyciski są nisko na ekranie. W kasie biletowej lub w sklepiku można kupić kartę z kodem QR. Umożliwia ona pobranie Audioprzewodnika po muzeum. Aplikacja jest dostosowana dla osób ze specjalnymi potrzebami. Zwiedzając ekspozycję plenerową można skorzystać z licznych map orientacyjne.
W Muzeum Lotnictwa Polskiego nie jest dostępny tłumacz języka migowego. Dokładamy wszelkich starań, aby móc zapewnić taką usługę w niedalekiej przyszłości.
Na samym końcu deklaracji zamieszczono dokument z tekstem do odczytu maszynowego oraz z informacjami w tekście łatwym do czytania (ETR).
Nasza kadra to doświadczeni przewodnicy, którzy odbyli szkolenia z obsługi osób z niepełnosprawnością. Zachęcamy do wyboru specjalnie dedykowanej ścieżki „Dotknij Nieba” przygotowanej na potrzeby osób z dysfunkcją wzroku. Podczas zwiedzania z przewodnikiem, udostępniamy modele 3D samolotów, aby zmysłem dotyku poznać budowę danego typu maszyny.
Jeśli potrzebujesz pomocy asystenta, prosimy o zgłoszenie mailowe lub telefoniczne do koordynatora dostępności minimum 2 dni przed planowanym zwiedzaniem. W odpowiedzi potwierdzimy możliwość takiej usługi.
Oferujemy również możliwość zwiedzania z wykorzystaniem pętli indukcyjnej. W takim zwiedzaniu mogą brać udział grupy do 19 osób. Chęć zwiedzania z wykorzystaniem pętli indukcyjnej prosimy zgłaszać mailowo minimum 2 dni przed planowanym zwiedzaniem.
Poniżej znajduje się ankieta, którą prosimy wypełnić i przesłać w mailu dotyczącym rezerwacji zwiedzania.
ANKIETA DO POBRANIA (.doc)
W razie jakichkolwiek pytań, uwag, żądań – koordynator ds. dostępności pozostaje do dyspozycji w godz. 7:30-15:30 od poniedziałku do piątku. Możliwe formy kontaktu:
W każdy czwartek od 15:30 do 17:00 w Muzeum obowiązują „ciche godziny”. Na wystawach wyłączone są intensywne dźwięki i nieprzyjemne światło.
Wszystkie problemy z dostępnością cyfrową tej strony internetowej możesz zgłosić do koordynatora. Osobą kontaktową jest Sylwia Przywora, sylwia.przywora@muzeumlotnictwa.pl. Kontaktować można się także dzwoniąc na numer telefonu 789 059 943. Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać skargi na brak zapewnienia dostępności. Każdy ma prawo wystąpić z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej tej strony internetowej lub jej elementów.
Zgłaszając takie żądanie podaj:
Na Twoje zgłoszenie odpowiemy najszybciej jak to możliwe, nie później niż w ciągu 7 dni od jego otrzymania.
Jeżeli ten termin będzie dla nas zbyt krótki poinformujemy Cię o tym. W tej informacji podamy nowy termin, do którego poprawimy zgłoszone przez Ciebie błędy lub przygotujemy informacje w alternatywny sposób. Ten nowy termin nie będzie dłuższy niż 2 miesiące.
Jeżeli nie będziemy w stanie zapewnić dostępności cyfrowej strony internetowej lub treści, wskazanej w Twoim żądaniu, zaproponujemy Ci dostęp do nich w alternatywny sposób.
Jeżeli w odpowiedzi na Twój wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej, odmówimy zapewnienia żądanej przez Ciebie dostępności cyfrowej, a Ty nie zgadzasz się z tą odmową, masz prawo złożyć skargę.
Skargę masz prawo złożyć także, jeśli nie zgadzasz się na skorzystanie z alternatywnego sposobu dostępu, który zaproponowaliśmy Ci w odpowiedzi na Twój wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej.
Pomocne mogą być informacje, które można znaleźć na rządowym portalu gov.pl.
Możesz także poinformować o tej sytuacji Rzecznika Praw Obywatelskich i poprosić o interwencję w Twojej sprawie.
Dokument do odczytu maszynowego na stronie deklaracji dostępności. (.doc)
Dokument ETR na stronie deklaracji dostępności. (.doc)
Ankieta do zgłoszenia grupy ze specjalnymi potrzebami. (.doc)