Chcesz z całą rodziną spędzić aktywnie czas? Wizyta w Muzeum Lotnictwa może być świetną zabawą zarówno dla rodziców, jak i dla ich pociech. Poznajcie razem historię lotnictwa i zobaczcie nasze najcenniejsze eksponaty.
Tę ścieżkę można określić jako „Muzeum Lotnictwa w pigułce”. Spodoba się ona zarówno tym, którzy już poświęcili lotnictwu nieco swojej uwagi, jak i kompletnym nowicjuszom, wiedzącym o samolotach tyle, że mają skrzydła i (zazwyczaj) latają. To również najlepszy wybór dla zwiedzających z napiętym harmonogramem.
W ramach tej ścieżki koncentrujemy się bowiem na najważniejszych statkach powietrznych związanych z historią polskiego lotnictwa i maszynach, które wyraźnie zapisały się w historii świata. Większość eksponatów omawianych w ramach tego spaceru to ostatnie zachowane egzemplarze na świecie – jak choćby polski myśliwiec PZL P.11c lub samoloty z kolekcji Hermanna Göringa.
Czas trwania tej ścieżki zwiedzania to 60 minut.
„Jak tu sobie polatać bez męczenia się z karczowaniem łąki pod pas startowy?”
Twardych dowodów nie mamy, ale istnieje spora szansa, że taka właśnie myśl przyświecała pierwszym konstruktorom maszyn startujących pionowo. Na tej ścieżce zwiedzania skupiamy się na takich właśnie pojazdach. Odwiedzając kolejne eksponaty, odtworzymy historię tej gałęzi lotnictwa od jej początków, poprzez okres rozkwitu, zmierzając do współczesności. Poznasz przy tym wkład polskich konstruktorów w rozwój pionowzlotów.
Odpowiemy na pytania dotyczące zasady działania helikoptera, dlaczego wojsko używa nazwy śmigłowiec i czym różni się on od wiatrakowca? Zobaczysz unikatowy pierwszy śmigłowiec zbudowany w Polsce SP-Gil oraz samolot pionowego startu i lądowania, który brał udział w wojnie o Falklandy.
Czas trwania tej ścieżki zwiedzania to 60 minut.
W Muzeum Lotnictwa Polskiego chcemy dać wszystkim jednakową możliwość obcowania z naszymi eksponatami, dlatego przygotowaliśmy tę ścieżkę specjalnie dla osób niewidomych i niedowidzących. Podczas zwiedzania zwiedzający posługują się zmysłem dotyku, a eksponaty są opisywane z użyciem automatycznej audio deskrypcji. W razie potrzeby pomocą służy nasz wykwalifikowany przewodnik.
Możesz poczuć magię lotnictwa – przekonać się, z jakich materiałów budowano przemierzające przestworza maszyny; poznać ich kształt, rozmiar i fakturę powierzchni. Ponadto usłyszysz opowieści o historii lotnictwa, pilotach oraz ich wyposażeniu: mundurach, skafandrach czy odznakach.
Czas trwania tej ścieżki zwiedzania to 60 minut.
Ta ścieżka zwiedzania przeprowadzi Cię przez całą historię rozwoju myśliwców. Od wprowadzenia ich w czasach pierwszej wojny światowej, przez podział na generacje, od użycia silnika odrzutowego, aż po współczesne modele, niewidoczne dla radarów.
Poznasz wiele faktów dotyczących ich budowy i użycia, ze specjalnym uwzględnieniem samolotów używanych przez polskie lotnictwo.
Eksponaty, które zobaczysz w trakcie tej ścieżki to między innymi Saab JA-37 Viggen Viggen, McDonnell Douglas F-4 Phantom II, Jak-23, Mig-23, Supermarine Spitfire oraz unikatowy PZL P11.c.
Czas trwania tej ścieżki zwiedzania to 60 minut.
Chciałbyś pokazać najciekawsze eksponaty Muzeum Lotnictwa najmłodszym? Ta ścieżka zwiedzania powstała właśnie z myślą o nich. Nasi najmniejsi goście będą mogli zobaczyć najbardziej interesujące maszyny i poznać ich historie, a nawet wejść do samolotu!
Wykwalifikowani przewodnicy i edukatorzy przeprowadzą najmłodszych przez wyjątkowe miejsca Muzeum, aby wzbudzić w nich ciekawość i pasję do lotnictwa.
Czas trwania tej ścieżki zwiedzania to 60 minut.
Chcesz wiedzieć jak wyglądały początki polskiego lotnictwa? Jak byli szkoleni piloci? Na jakich maszynach uczyli się latać? Na te i wiele innych pytań odpowie ta ścieżka zwiedzania.
Podczas oprowadzania poznacie historie polskiego lotnictwa – najważniejszych konstruktorów, sukcesy pilotów oraz wiele maszyn używanych przez wieki (dokładnie dwa).
W czasie zwiedzania szczególną uwagę zwrócimy na samoloty szkolne.
Czas trwania tej ścieżki zwiedzania to 60 minut.