Logo Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

Weekendowe powitanie wiosny

DATA:05 / 04 / 2024
Plakat Wydarzenia Bocian Nad Tatrami

W najbliższy weekend, tj. 6-7 kwietnia, w naszym Muzeum będą miały miejsce dwa wyjątkowe wydarzenia!

6 kwietnia, sobota

Projekcja filmu „Bocian nad Tatrami – historia szybowcowego rekordu wysokości lotu”

Był 5 listopada 1966 roku, przed hangarem Aeroklubu Tatrzańskiego w Nowym Targu stał przygotowany do lotu szybowiec Bocian D SP-2029. Załoga w składzie instr. pil. Stanisław Józefczak i pil. Jan Tarczoń czekała na odpowiedni moment aby polecieć po rekord … po rekord świata w wysokości lotu ! Wtedy to rozpoczęła się historia niepobitego rekordu która trwa do dzisiaj. W locie tym Stanisław Józefczak ustanowił trzy rekordy wysokości w kategorii szybowców dwumiejscowych, dwa krajowe (wciąż aktualne) i jeden rekord świata. Są to wysokość absolutna – 12560 m, wysokość przewyższenia – 11680 m, oraz rekord świata w przewyższeniu – 11680 m.

W lipcu zeszłego roku nowotarskie lotnisko odwiedził wspomniany powyżej ppłk. pil. Jan Tarczoń wraz z przedstawicielami Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, które przy współpracy Aeroklubu Nowy Targ realizowało zdjęcia do filmu dokumentującego ten niesamowity wyczyn oraz upamiętniający legendarnego lotnika jakim jest bez wątpienia Stanisław Józefczak.

Plakat wydarzenia Bocian Nad Tatrami
Plakat wydarzenia Bocian Nad Tatrami

Efektem tego przedsięwzięcia jest film dokumentalny „Bocian Nad Tatrami – historia szybowcowego rekordu wysokości lotu” który będziemy mogli wspólnie obejrzeć podczas pokazu, który odbędzie się 6 kwietnia (sobota) o godzinie 16.00 w sali konferencyjnej Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Niewątpliwie ogromną atrakcją tego pokazu będzie spotkanie z głównym bohaterem filmu, czyli z ppłk. pil Janem Tarczoniem oraz odsłuchanie oryginalnego archiwalnego wywiadu ze Stanisławem Józefczakiem, podczas którego opisał swój historyczny lot. W holu budynku głównego będzie można podziwiać zdjęcia szybowców podczas lotów na fali tatrzańskiej, wykonane przez znanego lotniczego fotografa i pasjonata szybownictwa, nowotarżanina instr. pil. Jakuba Śwista.

Sobotnie wydarzenie jest niezwykłą okazją aby pasjonaci lotnictwa mogli poczuć się częścią lotniczej rodziny, a samo lotnisko w Nowym Targu i jego historia stało się im bliższe. W imieniu Muzeum Sił Powetrznych w Dęblinie, Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie oraz Aeroklubu Nowy Targ serdecznie zapraszamy – wstęp wolny!              

7 kwietnia, niedziela

Balonowe Powitanie Wiosny

Plakat wydarzenia Powitanie Wiosny
Plakat wydarzenia Powitanie Wiosny

Na muzealnej alei Migów odbędą się 38. zawody modeli balonów na ogrzane powietrze. Będą odbywały się w godzinach 9:30-12:00, a uczestnikami mogą zostać osoby do 14 roku życia.

Serdecznie zapraszamy do podziwiania i kibicowania!