Ochotnica Górna i Dolna, najdłuższa wieś w Polsce (mierzy ponad 25 km) położona jest niemal pośrodku pasma Gorców w Beskidzie Zachodnim, w dolinie rzeki Ochotnicy i jej kilkunastu dopływów. Rozdziela główny grzbiet Gorców, przebiegający przez Turbacz (1310 m), Jaworzynę Kamieniecką (1288 m), Przysłop (1187 m) i Gorc (1228 m) od grzbietu Lubania (1211 m) o długości ponad 15 km. Tereny te były teatrem wielu dramatycznych wydarzeń z lat II wojny światowej, m.in. walk obronnych z 1939 roku, intensywnej działalności partyzanckiej (1943-45) i krwawej akcji pacyfikacyjnej, dokonanej przez Niemców w Wigilię Świąt Bożego Narodzenia 1944 r.
Wojenna historia Gorców i Ochotnicy posiada oczywiście i ciekawe wątki lotnicze – znajdują się tam m.in. „Uroczysko Pamięci” pod przełęczą Pańska Przehybka (w miejscu katastrofy samolotu B-24 Liberator „California Rocket” oraz stała wystawa „Lotnicze ślady w Gorcach” na której zobaczyć można ekspozycję zachowanych fragmentów wraku tego właśnie „Liberatora” i innych maszyn rozbitych w Gorcach, modele i plansze, dokumentujące działania lotnicze nad Gorcami w latach 1939-1945 oraz działania partyzanckie. Wystawa znajduje się w Wiejskim Ośrodku Kultury w Ochotnicy Dolnej, nieopodal Urzędu Gminy.
Punkt ekspozycyjny zlokalizowany na 1 piętrze budynku posterunku Policji w Ochotnicy. Ekspozycja dostępna jest niezależnym, tylnym wejściem do budynku, aby zwiedzający nie utrudniali pracy policjantom, pełniącym służbę na parterze budynku.