Neobarokowy i neorokokowy pałac Goetzów Okocimskich został wybudowany nieopodal browaru Okocim w latach 1898–1900 przez Jana Albina Goetza, szerzej znanego jako Jan Goetz Okocimski i jego małżonkę Zofię Jadwigę z hr. Sumińskich. Rodzina Goetzów nazwała go „Nowym Pałacem” dla odróżnienia od „Starego Pałacu”, wzniesionego jeszcze na terenie browaru przez ojca Jana Albina, Jana Ewangelistę Goetza.
Pałac odegrał istotną rolę w okresie Wielkiej Wojny. W początkach 1915 roku, w wyniku zatrzymania linii frontu na Dunajcu, sztab 4 armii austriackiej, który stacjonował w pałacu Goetzów w Okocimiu, miał do dyspozycji lotnictwo, które w miesiąc po odbiciu Brzeska, przebazowano na uprzednio przygotowane lotniska.
Lotniska w Jasieniu i Okocimiu, a także w Bochni i Biadolinach Radłowskich w pierwszym półroczu 1915 r. pełniły rolę wojennych lotnisk polowych używanych przez austro-węgierskie odziały lotnicze.
Szczególną rolę odegrało lotnisko w Jasieniu, gdzie przez kilka miesięcy bazowała większość z kompani lotniczych operujących na froncie galicyjskim, skąd odbyło się większość lotów kurierskich do oblężonej Twierdzy Przemyśl, oraz gdzie stacjonowały pierwsze samoloty wyposażone w radiostację. Mniejsze, pomocnicze lotnisko zlokalizowano w Okocimiu, na polach przylegających do parku otaczającego pałac barona Goetza-Okocimskiego, przy drodze z Brzeska do Nowego Sącza. W pałacu też stacjonowali lotnicy.