Już niedługo wernisaż wystawy „100-lecie L.O.P.P”

CZAS TRWANIA:28 / 11 / 2023 - 31 / 05 / 2024
Zdjęcie plakatu 100 lecia L.O.P.P.

Nowa wystawa w Muzeum – wernisaż już 28 listopada. W dniu 28 listopada br. Muzeum Lotnictwa Polskiego zaprasza na wernisaż wystawy dla uczczenia 100-lecia powstania jednej z najważniejszych instytucji lotniczych XX-lecia międzywojennego.

Liga Obrony Powietrznej Państwa, od 1928 r. Liga Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej była największą organizacją paramilitarną w historii Polski z liczbą 2 mln członków w roku 1939. L.O.P.P. zajmowała się szeroko pojętym rozwojem i popularyzacją lotnictwa – budowała lotniska, ośrodki szkolenia, wieże spadochronowe, modelarnie, organizowała zawody, wydawała publikacje, ale również finansowała zakup sprzętu lotniczego, badania naukowe oraz szkoliła ludność do obrony przed atakiem powietrznym i chemicznym.

Co warte wyróżnienia, Liga finansowała swoją działalność ze składek obywateli, wydatnie przyczyniając się do wzrostu świadomości i popularności lotnictwa w społeczeństwie polskim XX-lecia międzywojennego. Należy wspomnieć, że wielu bohaterskich polskich pilotów II wojny światowej zaczynało swoją przygodę z lotnictwem właśnie z L.O.P.P.

Na wystawie zostaną zaprezentowane eksponaty ze zbiorów własnych oraz użyczone przez Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, Muzeum Krakowa i osoby prywatne. Uzupełnieniem prezentowanych obiektów i treści będzie materiał filmowy udostępniony przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny.

Program wernisażu „100-lecie L.O.P.P.”