Konkurs architektoniczny na Gmach Główny Muzeum

Koncepcja budynku głównego dla Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

Konkurs Architektoniczny na nowy budynek Muzeum Lotnictwa Polskiego wygrał niemiecko-polski zespół architektów: Pysall.Ruge Architekten. Zespół autorski składa się z Panów Justusa Pysalla i Petera Rugego z Niemiec oraz Bartłomieja Kisielewskiego z Polski.

Koncepcja budynku głównego dla Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

Zespół projektantów zajmujący się opracowaniem koncepcji nowego budynku Muzeum Lotnictwa Polskiego przystępując do prac projektowych wyznaczył cztery priorytety, które powinien spełniać projekt:

• stworzenie budynku o architekturze jednoznacznie kojarzonej z funkcją muzealną i jednocześnie odzwierciedlającej charakter prezentowanych w nim eksponatów,
  • stworzenie nowoczesnej formy, która mogłaby się stać symbolem Muzeum Lotnictwa Polskiego na współczesnej scenie kulturalnej Krakowa,
  • stworzenie obiektu, który mimo swojej wielkości nie będzie dominować nad sąsiadującymi z nim budynkami oraz który, poprzez swoją otwartość, będzie stanowić „miękkie przejście” pomiędzy obszarem zabudowanym, a zieloną przestrzenią krajobrazową powstającego Lotniczego Parku Kulturowego,
  • logiczne i ekonomiczne w użytkowaniu rozplanowanie funkcji.

Koncepcja przestrzenna i architektoniczna

Bryła budynku została rozbita na trzy elementy. Poszczególne skrzydła mieszczą oddzielne funkcje, przewidziane w programie. Dwa z nich, zarezerwowane dla potrzeb ekspozycji, posiadają przestrzenie wysokości 10 metrów, co pozwala na podwieszanie w nich obiektów latających oraz toczenie się „życia ekspozycji” na kilku poziomach. Skrzydło zachodnie posiada 3 kondygnacje ocwysokości 3,5 metra. Skrzydła zbiegają się w centralnym punkcie płyty, na której umiejscowiono budynek. Ta część, pomyślana jako główny węzeł budowli, mieści funkcje najbardziej publiczne: hall wejściowy na parterze, foyer sali wielofunkcyjnej oraz restaurację na 1-szym piętrze.

Podział funkcjonalny

Trzy poziomy budynku odzwierciedlają trzy podstawowe jego funkcje: muzealną, naukowo-konferencyjną i biurową. Na parterze znajduje się strefa wejściowa z ogólnodostępną powierzchnią wystaw czasowych oraz warsztatami, w których wykonywane są m.in. modele latające, traktowane są jako część atrakcji obiektu.

W hallu znajduje się wejście do części ekspozycyjnej, usytuowanej w dwóch skrzydłach.

Przestrzeń ekspozycji samolotów styka się z ekspozycją edukacyjną, aby zapewnić jeden kierunek zwiedzania.

Na pierwszym piętrze usytuowano salę wielofunkcyjną z foyer mogącym pomieścić 150 osób oraz bar obsługujący muzeum. Na tym piętrze znajduje się także biblioteka muzealna z czytelnią oraz stanowiska komputerowe z dostępem do internetu.
Na najwyższej kondygnacji zaplanowano część biurową.

Autorzy projektu to

Architektura i urbańistyka