Nowy Gmach Główny najlepszy na świecie

Gmach Główny Muzeum Lotnictwa Polskiego zdobył główna nagrodę CEMEX Building Award 2011 w kategorii budynków publicznych i przemysłowych.

27 października 2011r. w Meksyku został rozstrzygnięty konkurs CEMEX Building Award na najlepsze na świecie budynki z betonu. W kategorii obiektów publicznych główna nagrodę zdobyła nowa siedziba Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Budynek zaprojektowany przez niemiecka pracownię Pysall Ruge Achitekten oraz Bartłomieja Kisielewskiego swym kształtem nawiązuje do śmigła. Pomimo zastosowania betonu architektonicznego bryła nie przytłacza swoimi rozmiarami. Projektanci uwzględnili również najnowsze proekologiczne trendy; budynek jest energooszczędny i przyjazny środowisku. Dzięki odpowiednio zaprojektowanej oraz skonstruowanej części ekspozycyjnej możliwe jest prezentowanie wewnątrz wielkogabarytowych eksponatów.

Gmach Główny
Gmach Główny Muzeum Lotnictwa Polskiego

Nowy Gmach Muzeum Lotnictwa Polskiego do tej pory został wyróżniony w szeregu prestiżowych konkursów. Min.: został nominowany do prestiżowej nagrody Miesa van der Rohe – dla najlepszej europejskiej, współczesnej architektury oraz został wyróżniony nagrodą główną PLGBC Green Building Awards 2010 dla najlepszego budynku zielonego w Polsce bez certyfikacji. Obiekt muzealny został wybudowany w latach 2008-2010 i sfinansowany w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Wartość inwestycji pt. „Budowa Lotniczego Parku Kulturowego, w tym Gmachu Głównego Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie” wyniosła 45,8 mln zł netto. Z budżetu Województwa Małopolskiego przeznaczono 10,6 mln zł netto, a ze środków Unii Europejskiej 35,2 mln zł netto.