Uroczystość poświecenia i wmurowania Aktu erekcyjnego

Dziś, 19 maja o godzinie 12.15 na terenie Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie przy Al. Jana Pawła II 39 odbyło się uroczyste poświęcenie i wmurowanie Aktu erekcyjnego pod budowę Gmachu Głównego Muzeum.

Poświęcenia dokonał Metropolita Krakowski Ksiądz Kardynał Stanisław Dziwisz. Obecni byli Marszałek Województwa Małopolskiego Pan Marek Nawara, Senator RP Janusz Sepioł, Dyrektorzy Departamentów Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, w tym Dyrektor Departamentu Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Turystyki Pan Krzysztof Markiel oraz Dyrektor Departamentu Inwestycji Regionalnych Pani Anna Marszał, dyrektorzy instytucji kultury z Województwa Małopolskieg, przedstawiciele Sił Powietrznych RP oraz Pan Bartłomiej Kisielewski – projektant z berlińskiego biura Pysall.Ruge Architekten, współautor nagrodzonego projektu wyłonionego w ramach rozpisanego w 2004 r. międzynarodowego konkursu architektonicznego na nowy gmach Muzeum Lotnictwa Polskiego.

Uroczystość rozpoczęła się wystąpieniem Dyrektora Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie Pana Krzysztofa Radwana, po czym głos zabrał Marszałek Województwa Małopolskiego Pan Marek Nawara. Po wystąpieniach został uroczyście podpisany Akt erekcyjny, a następnie zebrani goście przeszli na plac budowy, gdzie nastąpiło wmurowanie Aktu i poświecenie budowy. Na zakończenie uroczystości Pan Bartłomiej Kisielewski dokonał prezencji projektu nowego gmachu Muzeum Lotnictwa Polskiego, według którego realizowana jest inwestycja.

Należy nadmienić, iż całość inwestycji finansowana jest ze środków Województwa Małopolskiego oraz ze środków unijnych w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 – Środki finansowe spożytkowane na tę inwestycję to: w latach 2001-2007: 4,5 mln zł (Kontrakt Wojewódzki). Planowane na lata 2008-2010: 45,6 mln zł, w tym z EFRR – 30,7 mln zł, 14,9 mln zł z budżetu Województwa. Zaplanowane na 2008: 22,1 mln zł, w tym z EFRR – 15,6 mln zł, 6,5 mln zł z budżetu Województwa.