Logo Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

Hangar Łukowy

Wystawa w Hangarze Łukowym nr 1 w zależności od wybranej ścieżki zwiedzania jest wprowadzeniem albo podsumowaniem ekspozycji zewnętrznej prezentującej statki powietrzne z czasów Zimnej Wojny. Jest to oryginalny metalowy hangar lotniczy z tamtego okresu, specjalnie sprowadzony do Muzeum w latach 2004-2005. W jednej przestrzeni ekspozycyjnej można zobaczyć reprezentacyjne maszyny używane zarówno przez Sojusz Północnoatlantycki, jak i Układ Warszawski.

Niecodziennym i wyjątkowym artefaktem tej wystawy jest jeden z nielicznych w Muzeum… samochodów (!) – Buick Riviera z 1964 r. Auto zostało przekazane przez gen. Donalda Kutynę, Amerykanina polskiego pochodzenia, uczestnika wojny wietnamskiej i dowódcę Obrony Północnoamerykańskiej Przestrzeni Powietrznej i Kosmicznej (NORAD).

Samochód Buick-Riviera w Muzeum Lotnictwa Polskiego
Samochód Buick-Riviera
Samolot MiG-19PM w Muzeum Lotnictwa Polskiego
Samolot MiG-19PM

Na ekspozycji znajdują się również m.in. McDonnell Douglas F-4E Phantom II, legenda wojny wietnamskiej, który wyznaczył nowe standardy konstrukcji samolotów bojowych swoich czasów oraz Mikojan-Guriewicz MiG-19PM, pierwszy w Polsce samolot naddźwiękowy.